A e ruan klorheksidina shtresėn ngjitėse pas 10 vitesh?

Konservativė | 25 Mars 2021 |

A e ruan klorheksidina shtresėn ngjitėse pas 10 vitesh?

Nga Lorenzo Breschi


Pavarėsisht zhvillimit tė shpejtė nė fushėn e materialeve dentare, problemi i degradimit tė shtresės hibride ende nuk ka njė zgjidhje. Enzimat dentinale endogjene, tė tilla si MMP dhe kathepsinat, mund tė pėrshpejtojnė procesin e plakjes sė shtresės hibride (HL) duke degraduar fibrat e kolagjenit tė ekspozuara pas disa procedurave dentare.

Janė zhvilluar disa qasje pėr tė pėrmirėsuar kohėzgjatjen e HL. Midis kėtyre, janė futur agjentė tė ndryshėm qė pengojnė ose ēaktivizojnė MMP-tė. Deri mė sot, numri mė i madh i studimeve nė dispozicion kanė pėrdorur klorheksidinėn (CHX) si njė frenues tė MMP. Megjithėse rezultatet janė premtuese, provat qė frenimi i MMP mund tė zgjasė pėr 5 ose 10 vjet janė tė pakta.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Lidhur me kėtė, njė grup kėrkimor i Universitetit tė Bolonjės, i kryesuar nga prof. Breschi kreu kėrkime, pėr tė hetuar nėse CHX mund tė ruajė vetitė e tij frenuese nė MMP, tė ruajė HL dhe tė mbetet nė nivelin e shtresės hibride pas 10 vjet plakje nė pėshtymėn artificiale.

Pėr tė kryer studimin, autorėt zgjodhėn molarė tė ekstraktuar jo kariozė qė ishin prerė nė feta pėr tė ekspozuar dentinėn e thellė tė mesme, tė gdhendur dhe tė caktuar nė dy grupe me ose pa para-trajtim me 0.2% tretėsirė ujore CHX. Nė fund, autorėt trajtuan mostrat me Adper Scotchbond 1XT (SB1XT) pėr tė pėrfunduar ngjitjen.

Mė pas restaurimet e pėrbėra u bėnė mostra te cilat u prenė nė shkopinj tė trashė 1 mm pėr tė testuar fortėsinė e lidhjes. Zymografia in situ u krye nė mostrat e pėrgatitura rishtas (T0) dhe mostrat e moshės pėr 10 vjet (T10-vjet) nė 37 ° C nė pėshtymėn artificiale, pėr tė hetuar aktivitetin endogjen xhelatinolitik brenda HL. Nė T-10 vjet, mostrat u dekalcifikuan dhe u pėrfshinė nė rrėshirė epoksi pėr analizėn e TEM.
Spektroskopia mikro-Raman u krye nė T0 dhe T10-vjet pėr tė vlerėsuar profilet kimike nė dentinėn ndėr tubulare dhe HL.

Rezultate

Rezultatet e marra treguan se nė zymografinė in situ, aktiviteti enzimatik i grupit eksperimental tė trajtuar me CHX ishte mė pak i theksuar pavarėsisht nga plakja, duke mbajtur njė nivel tė ngjashėm tė fluoreshencės nė T0 dhe T10-vjet (p> 0,05). Rezultatet e analizės TEM treguan se 98% e HL ishte degraduar nė grupin e kontrollit, ndėrsa 95% e HL ishte e paprekur nė grupin eksperimental.

Pėr mė tepėr, tė gjitha majat e spektrit Raman tė caktuar pėr CHX mund tė identifikohen vetėm nė grupin e para-trajtuar CHX (T0 dhe T10-vjet).


Konkluzione

Autorėt arritėn nė pėrfundimin se klorheksidina demonstron njė efekt anti-proteolitik dhe mbrojtės tė shtresės hibride nga degradimi pas 10 vjetėve tė plakjes. Rezultatet pėrforcojnė mė tej rėndėsinė e frenimit tė MMP pėr ruajtjen e integritetit tė ndėrfaqes rrėshirė-dentinė. Studimet e ardhshme duhet tė vėrtetojnė rezultatet aktuale duke pėrdorur ngjitėsa qė pėrmbajnė CHX.

Pėr mė shumė informacion:

Breschi L, Maravic T, Comba A, Cunha SR, Loguercio AD, Reis A, Hass V, Cadenaro M, Mancuso E, Mayer-Santos E, Niu L, Pashley DH, Tay FR, Mazzoni A. Chlorhexidine preserves the hybrid layer in vitro after 10-years aging. Dental Materials 2020;36(5):672-80.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 7 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D