Lloji i furēės, forca e larjes dhe erozioni dentar

Higjiena dhe Parandalimi | 24 Mars 2021 |

Lloji i furēės, forca e larjes dhe erozioni dentar

Nga Lara Figini


Efekti i kombinuar i acideve erozive dhe kujdesit oral kulmon nė humbjen progresive tė smaltit, e njohur si konsumimi eroziv i dhėmbėve (ETW). Pėrdorimi i pastės sė dhėmbėve mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė pėrparimin e ETW.

Disa studime kanė treguar se shtrirja e kėsaj veshje varet kryesisht nga pėrbėrėsit gėrryes dhe agjentėt mbrojtės, siē ėshtė fluori, qė ėshtė pjesė pėrbėrėse nė formulimin e pastės sė dhėmbėve dhe gjithashtu kanė treguar se lloji i furēės sė dhėmbėve, ngurtėsia e filamentit dhe forca e pėrdorur gjatė larjes mund tė modulojė ETW.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim in vitro, botuar nė "Journal of Dentistry" nė shkurt 2021, autorėt studiuan efektin e llojeve tė ndryshme tė furēave tė dhėmbėve manualė me forca tė ndryshme pastrimi nė pėrparimin e veshin eroziv tė smaltit dentar (ETW).

Mostrat e smaltit tė gjedhit (n = 10) qė iu nėnshtruan cikleve 5-ditore erozive-gėrryese (0.3% acid limoni pėr 5 minuta, pėshtymė artificiale pėr 60 minuta, 4x / ditė) u morėn nė konsideratė. Mė pas furēa e dhėmbėve u pėrdor si mostėr dy herė nė ditė pėr 15 sekonda.

Janė testuar furēat e mėposhtme tė dhėmbėve:

• fijet ultra tė buta (a), Curaprox 5460;
• fijet ultra tė buta (b), Sensodyne Repair & Protect;
• me flije tė buta (a), Colgate Slim Soft;
• me fije tė buta (b), Oral-B Indicator Plus;
• me fije tė mesme, Johnson's Professional;
• me fije tė forta, Tek.

U provuan dy forca larėse (1.5 N, 3 N).

Humbja e sipėrfaqes (SL, nė μm) u vlerėsua nga profilometria optike nė fund tė ciklit. Tė dhėnat u analizuan statistikisht (α = 0,05).

Rezultate

Larja e dhėmbėve me furēė tė ngurtė me presion 1.5 N tregoi vlerėn mė tė lartė SL, me domethėnie statistikore. Furēat e tjera tė dhėmbėve nuk ndryshonin dukshėm, pėrveē se ultra-buta (a) shkaktoi njė SL dukshėm mė tė madhe se ultra-buta (b).

Pėr ngarkesėn 3 N, furēat e forta dhe tė buta (a) treguan SL-nė mė tė lartė. Furēa e dhėmbėve me fije tė buta (b) dhe furēa e dhėmbėve me furēa tė mesme treguan vlerėn mė tė ulėt tė SL, me rėndėsi statistikore.

Vetėm furēa e dhėmbėve e butė (a) dhe furēa ultra e butė (b) treguan njė ndryshim tė rėndėsishėm midis ngarkesave, me njė SL mė tė ulėt pėr ngarkesėn prej 1.5 N.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi in vitro, tė cilat duhet tė konfirmohen me punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se nė varėsi tė furēės sė dhėmbėve, forca e ushtruar gjatė larjes ėshtė nė gjendje tė modulojė ETW tė smaltit. Bazuar nė forcat e larjes sė furēave tė pėrdorura zakonisht nga individė tė shėndetshėm, fijet e forta nuk kėshillohen te pacientėt me ETW.

Implikimet klinike

Dotė ishte mirė qė dentistėt tė mos e rekomandonin pėrdorimin e furēave tė dhėmbėve me fije tė forta tek njerėzit qė aplikojnė forca tė konsiderueshme kur lajnė dhėmbėt, veēanėrisht kur kanė probleme me erozionin e dhėmbėve.

Pėr mė shumė informacion:

Cķntia de Melo Silva Souzaa, Letķcia Oba Sakaeb, Paula Mendes Acatauassś Carneiro, Renata Antunes Estevesa, Taķs Scaramucci. Interplay between different manual toothbrushes and brushing loads on erosive tooth wear. J Dentistry Feb 2021;105:103577.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D