Sindroma e djegies sė gojės dhe ndikimi i saj nė cilėsinė e jetės

Patologji dhe Mjeksi Orale | 23 Mars 2021 |

Sindroma e djegies sė gojės dhe ndikimi i saj nė cilėsinė e jetės

Nga Lara Figini


Sindroma e djegies sė gojės (BMS) pėrkufizohet si njė ndjesi djegieje intraorale ose disestezi qė ndodh ēdo ditė (pėr tė paktėn 2 orė), dhe zgjat pėr mė shumė se 3 muaj pa ndonjė dėmtim shoqėrues tė dukshėm klinikisht. Ėshtė njė sėmundje komplekse, etiopatogjeneza e sė cilės ėshtė ende nė diskutim.

Kjo gjendje prek kryesisht pjesėn e pėrparme tė gjuhės, me prevalencė mė tė madhe nė mesin e grave periudhė dhe pas menopauzės, dhe vlerėsohet tė prekė 0.6% nė 3.7% tė popullsisė.

 

 

Klinikisht BMS mund tė klasifikohet nė 2 nėntipe kryesore:

• periferike;
• qendrore.

Nėntipi qendror nuk i pėrgjigjet trajtimeve lokale dhe shpesh shoqėrohet me njė sėmundje psikiatrike (depresion ose ankth), ndėrsa nėntipi periferik reagon ndaj blloqeve periferike tė alidokainės dhe klonazepamit lokal. Nė pėrgjithėsi karakterizohet nga dhimbje kronike, e cila pasqyrohet nė paaftėsi emocionale dhe shoqėrore, shqetėsime dhe dėmtime tė mirėqenies dhe cilėsisė sė jetės.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė pėrmbledhje sistematike, botuar nė "Oral Surgery", "Oral Medicine", "Oral Pathology", "Oral Radiology"  nė janar 2021, autorėt vlerėsuan studimet nė lidhje me cilėsinė e jetės sė lidhur me shėndetin (HRQL) dhe cilėsinė e jetės sė lidhur me shėndetin oral (OHRQL) nė pacientėt me  sindromėn e djegies sė gojės (BMS). U  krye njė kėrkim elektronik i cili pėrfshinte studime klinike, studime ndėr-sektoriale dhe studime tė rasteve tė kontrollit. U vėzhguan bazat e tė dhėnave tė mėposhtme: Embase, LILACS, PubMed, Web of Science dhe Scopus.

Kriteret e pranueshmėrisė pėrfshinin botime qė vlerėsojnė HRQL ose OHRQL nė pacientėt me BMS. Rreziku i njėanshmėrisė u vlerėsua duke pėrdorur mjetet kritike tė vlerėsimit tė "Joanna Briggs Institute". Pėr tė vlerėsuar cilėsinė e testeve, u pėrdor sistemi i klasifikimit, zhvillimit dhe vlerėsimit tė rezultateve.

Rezultate

33 studime u pėrfshinė nė shqyrtimin pėrfundimtar dhe shumica e tyre treguan njė rrezik tė ulėt tė njėanshmėrisė. U kryen tre meta-analiza, bazuar nė rezultatet e 6 studimeve vėzhguese, tė cilat treguan se OHRQL (P <.00001) dhe HRQL (P <.0001) ishin mė tė kėqija nė pacientėt me BMS sesa nė grupet e kontrollit.


Konkluzione

Nga tė dhėnat e theksuara nė kėtė pėrmbledhje sistematike mund tė konkludohet se sindroma e djegies sė gojės ėshtė njė gjendje qė ndikon nė mirėqenien e pacientėve.

Implikimet klinike

Sindroma e djegies sė gojės ka njė patogjenezė tė pacaktuar dhe nuk ka shėrim tė njohur, megjithėse ka disa trajtime qė kryesisht kanė rezultuar joefektive. Ky rishikim pėrshkruan ndikimin e tij negativ nė cilėsinė e jetės, duke treguar se si dhimbja e fortė mund tė ndikojė nė mirėqenien dhe gjendjen emocionale tė pacientėve.

Pėr mė shumė informacion:

Pereira JV, Costa Normando AG, Rodrigues-Fernandes CI, Rivera C, Santos-Silva AR, Ajudarte Lopes M. The impact on quality of life in patients with burning mouth syndrome: a systematic review and meta-analysis. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol 2021;131(2):186-94.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D