Profilaksia antibiotike nė kirurgjinė implantare: a ėshtė e nevojshme?

Implantologji | 18 Mars 2021 |

Profilaksia antibiotike nė kirurgjinė implantare: a ėshtė e nevojshme?

Nga Giulia Palandrani


Literatura ende nuk ėshtė e qartė plotėsisht nėse do tė pėrdoret njė trajtim me profilaksi antibiotikėsh pėr tė parandaluar dėshtimet pas operacionit dhe infeksionet tek pacientėt e shėndetshėm qė i nėnshtrohen kirurgjisė implantare.

Pėrgjatė viteve, disa studiues kanė sugjeruar trajtimin me njė dozė tė vetme para operacionit, tė tjerė kanė propozuar njė dozė para-operacionit, dhe mė pas trajtimin post-operativ dy herė nė ditė, kurse disa tė tjerė kanė sugjeruar trajtim vetėm pas operacionit.

Duke marrė parasysh problemin nė rritje tė rezistencės ndaj antibiotikėve dhe numrin e implanteve dentare tė vendosura ēdo vit, ėshtė e detyrueshme tė identifikohet njė strategji tė pėrbashkėt pėr pėrshkrimin e antibiotikėve.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Qėllimi i kėtij rishikimi sistematik, botuar nė "International Journal of Oral and Maxillofacial Implants", ėshtė tė vlerėsojė nėse njė regjim i profilaksisė antibiotike zvogėlon dėshtimin e hershėm tė implantit dhe infeksionin pas operacionit tek pacientėt e shėndetshėm qė i nėnshtrohen operacionit tė implantit.

Kėrkimi i literaturės u krye nė bazėn e tė dhėnave elektronike (Medline / PubMed, Scopus, Web of Science, Cochrane Library) deri mė 30 qershor 2019.

U  pėrfshirė studimet qė plotėsonin kriteret e mėposhtme:

• prova klinike tė rastėsishme (RCT);
• tė paktėn 20 pacientė tė pėrfshirė;
• terapi tė pėrshkruar qartė me antibiotikė.

Gjithashtu u pėrjashtuan studimet e mėposhtme:

• studime mbi mini-implantet dhe mini vidat ortodontike;
• studime pa njė placebo ose grup "pa antibiotikė";
• studime qė pėrfshijnė pacientė pėr tė cilėt ėshtė pėrshkruar profilaksia pėr shkak tė historisė sė tyre mjekėsore (pėr shembull, endokarditi), studime qė kanė pėrdorur terapi lokale me antibiotikė.

Rezultate

Njė total prej nėntė studimesh u zgjodhėn pėr njė total prej 1,984 pacientėsh dhe 3,588 implantesh: 885 pacientė (1,617 implantime) nuk morėn antibiotikė ose terapi placebo para operacionit; 1,099 pacientė (1,971 implantime) iu nėnshtruan terapisė me antibiotikė.

U  aplikuan disa terapi antibiotike:

• placebo ose pa antibiotikė;
• 3 g amoksicilinė para operacionit;
• 2 g amoksicilinė ose 600 mg klindamicinė para operacionit;
• 2 g amoksicilinė pas operacionit;
• 2 g amoksicilinė para operacionit dhe 1 × 2 × 7 pas operacionit;
• amoksicilinė 1 × 2 × 7 pas operacionit.

Terapia mė e pėrdorur ishte me 2 g amoksicilinė para operacionit (791 pacientė dhe 1533 implantime).

Analizat statistikore raportuan njė shkallė tė dėshtimit tė implantit prej 1.82 dhe 7.24 nė nivelin e pacientit, pėrkatėsisht nė grupet antibiotike dhe jo-antibiotike. Shkalla e dėshtimit tė implantit ishte pėrkatėsisht 1.22 dhe 4.19 nė nivelin e implantit, nė grupet antibiotike dhe jo-antibiotike.

Shtatėdhjetė e njė implante dėshtuan nė 46 pacientė nė grupet placebo / jo-antibiotike dhe 23 implante dėshtuan nė 20 pacientė nė grupin 2 g amoksicilinė para operacionit. Nė grupet e tjera nuk u zbulua asnjė dėshtim.

Konkluzione

Ky rishikim sistematik dhe kjo meta-analizė thekson se si profilaksia antibiotike e administruar para ose pas operacionit parandalon dėshtimet e hershme tė implantit tek pacientėt e shėndetshėm. Sidoqoftė, ky studim ka disa kufizime, pėrfshirė heterogjenitetin e lartė tė studimeve tė pėrfshira dhe protokollet e ndryshme tė antibiotikėve tė pėrdorur.


Pėr me shumė informacion:

Canullo L, Troiano G, Sbricoli L et al. The use of antibiotics in implant therapy: a systematic review and meta-analysis with trial sequential analysis on early implant failure. Int J Oral Maxillofac Implants 2020;35(3):485-94. Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D