Furēa e dhėmbėve elektrike ėshtė efektive nė higjienėn orale

Higjiena dhe Parandalimi | 17 Mars 2021 |

Furēa e dhėmbėve elektrike ėshtė efektive nė higjienėn orale


Pėrdorimi i njė furēe dhėmbėsh ėshtė thelbėsor pėr mbajtjen e higjienės sė duhur orale, sigurisht qė pėrdorimi i saj duhet tė jetė i pėrditshėm dhe pas ēdo vakti, duke pasur parasysh faktin se pas njėzet minutash nga marrja e ushqimit pllaka bakteriale ėshtė nė gjendje tė prodhojė substanca acide qė dėmtojnė smaltin.

Si t'i lani dhėmbėt?

Evolucioni i teknikave tė larjes, tė cilat sigurojnė njė trend unik tė drejtimit tė larjes nga mishrat drejt dhėmbit, ka lejuar  zhvillimin e metodave tė higjienės orale tė cilat, nėse praktikohen mirė, mund tė garantojnė mirėmbajtjen e shėndetit oral.

Me shėndet oral nėnkuptojmė njė incidencė tė kariesit dhe sėmundjes periodontale tė reduktuar nė minimum, pothuajse inegzistente. Sidoqoftė, problemi lind kur procesi i higjienės sė pėrdorur nė  shtėpi nuk mund tė zbatohet pėr arsye tė ndryshme, pėrveē kėsaj, disa zona tė gojės janė tė vėshtira pėr tu arritur dhe interpretimi i udhėzimeve pėr higjienėn orale nuk ėshtė gjithmonė i lehtė pėr tu kuptuar pėr njė pjesė tė madhe tė popullatės.

Zakonet e reja: furēė dhėmbėsh elektrike

Nė kėtė kuptim, furēat elektrike tė dhėmbėve janė njė ndihmė e madhe nė mbajtjen e dhėmbėve dhe zonave tė delikate midis dhėmbėve dhe gengivave pa pllaka. Studime tė shumta kanė treguar efektivitetin e vėrtetė tė furēave tė dhėmbėve elektrike nė heqjen e pllakave bakteriale nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, ekzistojnė lloje tė ndryshme, nga ato mė tė thjeshtat deri te ato mė tė sofistikuara, tė pajisura me teknologji tė dedikuara qė mund tė kontrollojnė lėvizjen, kohėn e kaluar dhe mėnyrėn e energjisė pėr tė hequr bakteret nga sipėrfaqet e pastruara. Njė mundėsi e mirė pėr tė evoluar zakonet tuaja tė mirėmbajtjes sė shėndetit oral.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 8 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D