Disa rregulla tė higjienės orale qė duhet t'i ndjekė ēdo pacient i ri

Higjiena dhe Parandalimi | 11 Mars 2021 |

Disa rregulla tė higjienės orale qė duhet t'i ndjekė ēdo pacient i ri


Gjatė periudhės sė zhvillimit tė fėmijės, njė vizitat tek dentisti nė intervale tė rregullta kohore konsiderohen tė domosdoshme. Nė fakt, specialisti mund tė identifikojė ēdo problem edhe para se tė ndodhin simptoma tė dukshme ose shenja tė gjakderdhjes gingivale, qė do tė thotė se ėshtė nė gjendje tė japė udhėzime pėr teknikat mė korrekte nė lidhje me pėrdorimin e furēės sė dhėmbėve dhe fillit tė dentar. Pėr mė tepėr, nga njė kėndvėshtrim praktik, aspekti mė i rėndėsishėm ėshtė se fėmija duhet tė edukohet jo vetėm pėr tė ndjekur njė higjienė tė saktė orale por edhe pėr tė qenė nė gjendje tė kuptojė sinjalet themelore dhe pėr tė kontrolluar herė pas here shėndetin e gojės. 

Ekzistojnė tre pika themelore qė gjithė secili duhet tė jetė nė gjendje ti dallojė:

• dhimbje dhe ndjeshmėri tė gengivave
• gengiva tė ėnjtura ose tė pėrflakura
• gengiva tė gjakosura

Nė secilėn nga kėto raste ėshtė e rėndėsishme t'i shpjegohet pacientit tė ri se ai duhet tė kontaktojė pediatrin ose dentistin pa hezitim.

Pėr tė luftuar gingivitin ėshtė e nevojshme qė pacienti tė dijė qė hapi i parė ėshtė pėrdorimi i fillit tė dentar dhe pėrdorimi i furēės sė dhėmbėve dy herė nė ditė pėr tė paktėn dy minuta. Kjo dislokon pllakėn nga linja e mishit tė dhėmbėve, duke sjellė mė pak acarim dhe ėnjtje. Ėshtė e rėndėsishme tė ndėrmerret higjiena e duhur ditore orale duke pėrdorur fillin dhe furēėn ndėrdhėmbore, pėr tė shmangur prekjen e mishit tė fryrė dhe tė pėrflakur dhe kalimin ndėrmjet intersticit tė secilit dhėmb, duke mos harruar molarėt e pasmė.

Njė hap tjetėr i rėndėsishėm ėshtė larja dhe shpėlarja e dhėmbėve pėr tė marrė mbrojtjen mė tė mirė kundėr pllakave. E rėndėsishme ėshtė gjithashtu njė zgjedhje e kujdesshme e produkteve pėr tė mbrojtur shėndetin oral prandaj, njė pastė dhėmbėsh jo-agresive (nė veēanti me njė formulė qė pėrmban tė njėjtat enzima dhe tė njėjtat proteina tė pranishme fiziologjikisht nė gojė, tė pėrshtatshme pėr rivendosjen e mikrobiomės orale dhe mbrojtjen e gojės nė mėnyrė natyrale) dhe njė furēė dhėmbėsh me fije tė buta pėr tė mos irrituar indet delikate tė gojės dhe pėr tė shmangur dėmtimin e mishit tė fryrė. Gjatė vizitės tek dentisti kėshillohet qė pacienti t'i nėnshtrohet njė pastrimi dentar i cili mund tė ndihmojė nė ndalimin e zhvillimit tė pllakave.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Pak interesant ( 5 votim / mesatar 2 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D