Malokluzioni: si klasifikohet dhe si trajtohet ai

Patologji dhe Mjeksi Orale | 5 Mars 2021 |

Malokluzioni: si klasifikohet dhe si trajtohet ai


Termi malokluzion pėrcakton njė model patologjik tė rritjes sė maksilareve (nofulla e sipėrme dhe mandibula), pavarėsisht nėse shoqėrohet ose jo me keqpozicionimin e dhėmbėve tė pėrhershėm.

Klasifikimi i malokluzionit

Shpesh dėgjojmė tė thuhet se stomatologjia ndahet nė klasa: e thėnė me terma shumė mė thjeshtė, klasa e parė pėrcakton normalitetin, klasa e dytė karakterizohet nga njė ndryshim nė rritjen e pjesės sė sipėrme tė gojės, ndėrsa nė klasėn e tretė mandibula rritet mė shumė se maksila. Nėse do ta shikonim me kujdes, rezultati i kėtyre malokluzioneve gjenerohet edhe nga njė pėrmbledhje e disa fenomeneve, prandaj mund tė keni klasa tė dyta me zhvillim tė dobėt tė mandibulės dhe klasa tė treta me njė nofull tė sipėrme tė vogėl.

Diagnostifikimi dhe terapia

Do tė jetė detyra e stomatologut tė vlerėsojė mė mirė shkallėn e problemit dhe terapinė qė do tė zbatohet. Ndėr klasat, e treta ėshtė ajo qė meriton mė shumė vėmendje por ka njė prevalencė mė tė ulėt, pasi tė diagnostikohet, fotografia e klasės sė tretė kėrkon njė ortodontist me pėrvojė i cili vlerėson dhe parashikon zhvillimin me kalimin e kohės.

Shumė e zakonshme ėshtė klasa e dytė qė duhet tė ketė njė trajtim tė hershėm pėr tė lejuar zhvillimin e nofullave pėr tė ndryshuar drejtimin; nėse bėhet mirė, e ashtuquajtura terapi pėrgjuese (ndryshon modalitetin e rritjes duke pėrgjuar variablat negativė) lejon marrjen e rezultateve tė duhura.

Ekzistojnė disa keqpėrdorime dentare nė kockat maksilare tė mirė koordinuara, nė kėto raste, shtrirja e re  bėhet e mundur nga pajisje tė shumta, veēanėrisht ato fikse, tė cilat mund tė rikthejnė elementėt dentarė nė pozicionet mė tė pėrshtatshme.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 13 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D