Mbushja e fisurave, kur ėshtė e nevojshme?

Konservativė | 19 Shkurt 2021 |

Mbushja e fisurave, kur ėshtė e nevojshme?


Nga masat parandaluese, vulosja e fisurave ėshtė padyshim njė nga mė tė efektshmet. Nga ēfarė pėrbėhet njė vulosje? Vulosja konsiston nė aplikimin e njė rrėshire tė veēantė nė brazdat dentare e cila, pasi tė ngurtėsohet, parandalon pllakat dhe mbetjet e ushqimit tė depėrtojnė nė zonat mė tė brendshme tė dhėmbit.

Pse bėhet vulosja?

Pse ėshtė e nevojshme? Sepse nė dhėmbėt e pėrhershėm siē janė molarėt e parė, tė cilėt lindin nė gojėn e fėmijėve rreth moshės gjashtė vjeē, ushqimi mund tė vendoset lehtėsisht dhe tė ngecė pėr njė kohė tė gjatė. Pikėrisht njė arsye qė lidhet me aftėsinė e dobėt tė foshnjės pėr tė larė pikėrisht nė ato zona tė gojės. Kėsaj i shtohet fakti se morfologjia e sipėrfaqes pėrtypėse tė atyre dhėmbėve ėshtė plot vrazhdėsi dhe depresione tė vogla nė tė cilat furēa e dhėmbėve, nėse nuk pėrdoret mirė, vėshtirė se mund tė arrijė dhe tė heq efektivisht mbetjet e ushqimit dhe pllakėn bakteriale qė ajo zhvillon.

Kur bėhet vulosja e brazdave?

Kur rekomandohet ta bėni atė? Nė fakt, nuk ka asnjė tregues absolut, sigurisht qė njė vulosje efektive duhet tė kryhet sa mė shpejt qė dhėmbi tė dalė plotėsisht nė harkun e dhėmbėve, rreth gjashtė deri nė tetė muaj nga momenti kur ka shpėrthyer.
Pa dyshim, vetėm dhėmbėt e pėrhershėm duhet tė vulosen, ndėrsa vulosja e dhėmbėve tė qumėshtit duket absolutisht joproporcionale, sepse shpesh ata i nėnshtrohen njė procesi karioz nė hapėsirat midis njė dhėmbi dhe njė tjetri, pra nė njė zonė tė pa-mbyllur.

Si bėhet vulosja?

Sė fundmi, duhet tė mendojmė se vulosja ėshtė njė masė parandaluese qė duhet tė adaptohet me shumė kujdes nga dentisti, duke e kryer procesin pasi tė jetė pastruar me kujdes sipėrfaqja e dhėmbėve dhe tė jetė  izoluar fushėn nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, pa kėto masa paraprake, materiali rrėshinor nuk do tė ngjitej nė dhėmb dhe do tė ishte njė element i zhvillimit tė pllakave dhe kariesit.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D