Osteoporoza dhe implantet, si veprohet

Implantologji | 16 Shkurt 2021 |

Osteoporoza dhe implantet, si veprohet


Pėrdorimi i implanteve po bėhet gjithnjė dhe mė i shpeshtė, pacientėt me tė drejtė kėrkojnė tė kenė restaurime tė qėndrueshme protetike qė t'i lejojnė ata tė pėrtypen pa probleme. Veēanėrisht tek gratė, problemi i osteoporozės lind gjatė moshės sė tretė.

Osteoporoza dhe implantet tek gratė

Metabolizmi ndryshon dhe mund tė ēojė nė dekalcifikimin e kockave, i cili, nė shumicėn  e rasteve, gjeneron shumė probleme. A mund ta mbajnė ngarkesėn e implanteve kėto "kocka kristali"?
Shumė studime janė bėrė nė kėtė drejtim dhe nuk kanė dhėnė njė pėrgjigje plotėsisht bindėse, megjithatė duket se studimet mė tė fundit justifikojnė pėrdorimin e implanteve edhe nė individėt qė vuajnė nga  njė shkallė e butė ose e mesme e osteoporozės.
Kjo do tė thotė qė njė pjesė e madhe e popullatės femėrore mund t'i nėnshtrohet operacionit tė implantit edhe nė gjendje klinike.

Osteoporoza dhe implantet, problemet dhe ndėrlikimet

Kjo nuk do tė thotė qė pėrdorimi i kėtyre teknikave duhet tė shtrihet edhe nė kushtet mė ekstreme; duhet tė kryhet njė vlerėsim i kujdesshėm i kontekstit klinik dhe, si gjithmonė, do tė jetė pėrgjegjėsia e dentistit tė kryejė ndėrhyrje pak a shumė tė qėndrueshme nė procesin e rehabilitimit tė funksionit tė pėrtypjes sė pacientit.

Vlen tė rikujtohet se problemet nė lidhje me dėshtimin e implantit pėrcaktohen kryesisht nga bakteret tė cilat, nė faza tė ndryshme tė procedurės dhe tė pėrdorimit tė mbėshtetėsve tė implanteve, mund t'i kontaminojnė ato dhe tė parandalojnė integrimin e mirė tė kockave.

Si pėrfundim, osteoporoza nuk pėrfaqėson njė pengesė pėr terapinė implantare por ėshtė e rėndėsishme tė merret nė konsideratė nė hartimin e njė procesi funksional qė tė jetė efektiv dhe i qėndrueshėm edhe me kalimin e kohės.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 14 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D