Kariesi dentar: mė pak ėmbėlsira dhe higjienė mė tė kujdesshme orale

Patologji dhe Mjeksi Orale | 8 Shkurt 2021 |

Kariesi dentar: mė pak ėmbėlsira dhe higjienė mė tė kujdesshme orale

Nga Massimo Gagliani


Unė besoj se lidhja ėmbėlsira- karies tani ėshtė e njohur mirė; qė nga fėmijėria prindėrve dhe edukatorėve u ėshtė thėnė nė mėnyrė tė pėrsėritur qė tė mos marrin vazhdimisht substanca me njė pėrmbajtje tė lartė sheqeri pėr tė shmangur shfaqjen e kariesit.

Sigurisht qė rekomandimet e dhėna kanė funksionuar nėse ėshtė e vėrtetė sepse ėshtė vėnė re qė nė tė gjitha vendet perėndimore njė ulje e kariesit dentar. Sidoqoftė, edhe sot hasim kariesin dentar tė fėmijėrisė, njė element karakterizues i njė predispozite gjenetike qė shoqėrohet me menaxhim tė dobėt tė higjienės orale, ēon nė formimin e lezioneve nė dhėmbėt e qumėshtit dhe, mė pas, nė formacione tė ngjashme nė dhėmbėt e pėrhershėm. Por a ėshtė vėrtet kėshtu? Nė disa mėnyra ėshtė kėshtu, nė tė tjera kjo dukuri mund tė kufizohet nga disa rregulla qė rendisim mė poshtė.

Disa rregulla qė duhen zbatuar pėr tė luftuar kariesin dentar
Ėmbėlsirat nuk duhet tė pėrjashtohen nga dieta, ju thjesht duhet t'i merrni ato nė kohė tė caktuara tė ditės dhe mė pas, tė kryeni ritualin e duhur tė higjienės orale.
Pėrdorimi i ushqimeve qė kanė njė pėrmbajtje tė ulėt tė sheqernave me potencial tė lartė kariogjen ėshtė tani e mundur, kėto substanca janė baza e shumė ushqimeve tė gjeneratės sė re tė prodhuara nga kompani tė kujdesshme ndaj kėtyre diktimeve ushqyese, tė dobishme jo vetėm pėr tė eleminuar zhvillimin e kariesit, por edhe pėr tė pėrcaktuar zakonet e tė ushqyerit nė mėnyrė tė pėrshtatshėm pėr zhvillimin korrekt tė fėmijėve.

Predispozicioni i kariesit: masat diagnostikuese
Ekzistojnė masa diagnostikuese qė mund tė tregojnė predispozicionin e personit pėr t'u sėmurur nga kariesi:

• vlerėsimi i rrjedhės sė pėshtymės;
• numėrimi i baktereve potencialisht agresive;
• matja e ndryshimeve nė aciditetin e pėshtymės.

Njė grup informacionesh thelbėsore qė tenton tė izolojė personat me rrezik mė tė lartė, dhe t'i sugjerojė atyre mjetet mė efektive dhe pėr tė kufizuar fillimin e proceseve tė mėtejshme tė kariesit qė mund t'i  bėjė dhėmbėt e tyre gjithnjė e mė tė brishtė.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D