Periodontiti, tre gjėrat qė nuk dini

Parodontologji | 3 Shkurt 2021 |

Periodontiti, tre gjėrat qė nuk dini


Periodontiti ėshtė njė sėmundje dentare me patogjenezė inflamatore dhe etiologji bakteriale. Nėse nuk trajtohet menjėherė, ai mund tė konsumojė indet qė sigurojnė mbėshtetjen e dhėmbėve. Periodontiti prek veēanėrisht tė rriturit mbi moshėn 30 vjeē. Rreth 15% e popullsisė vuan nga njė formė e rėndė e periodontitit dhe rreth 50% e saj preket nė forma mė tė lehta dhe tė ndryshme. Prandaj ėshtė e rėndėsishme tė mėsojmė dhe tė njohim simptomat dhe shkaqet.

Simptomat
Simptoma e parė ėshtė gjakderdhja gengivave, fillimisht nėn stimulim (zakonisht gjatė larjes) dhe mė pas spontanisht. Nė gjendjen mė tė avancuar tė sėmundjes, gjakderdhja do tė jetė spontane, dhe shpesh e shoqėruar me lėvizjen e dhėmbėve. Simptoma tė tjera mund tė jenė fryma e keqe dhe shija e ēuditshme nė gojė. Padyshim, ēdo skuqje ose ėnjtje e gengivave ėshtė gjithashtu njė shenjė jo pak e rėndėsishme e njė procesi inflamator. Ndėrkohė qė sėmundja pėrparon, pacienti mund tė pėrjetojė gjakderdhje tė rėndė dhe recesion gingival, me shfaqjen e hapėsirave midis dhėmbėve dhe lėvizshmėrisė pasuese tė dhėmbėve. Nė mėnyrė tė parashikueshme, situata do tė ēojė nė dhimbje tė pėrhapur nė dhėmbė dhe shpesh shfaqje tė absceseve periodontale.

Shkaqet
Procesi inflamator i periodontitit fillimisht prek mishrat e dhėmbėve. Gingiviti ndodh pėr shkak tė pllakave dentare, tė shkaktuara kryesisht nga mbetjet e ushqimit dhe kolonitė bakteriale tė lidhura me to. Kėto baktere ngjiten nė sipėrfaqen e dhėmbit dhe formojnė gurin e dhėmbėve, njė lėvozhgė qė ėshtė e vėshtirė tė gėrvishtet me procedurat e zakonshme tė higjienės orale (furēė, shpėlarės gojes, fill dentar).

Neglizhimi i gingivitit ēon nė inflamacion tė rėndė, mishrat tėrhiqen dhe formojnė xhepa periodontale. Nė mungesė tė ndėrhyrjeve, mikrobet shumohen derisa procesi inflamator shtrihet nė periodoncium dhe kockat qė formojnė bazėn e dhėmbėve dhe toksinat sulmojnė qelizat e indeve periodontale, pėrfshirė qelizat e pėrdorura pėr riprodhimin e kockave qė mbėshtet dhėmbi (osteoblastet). Fatkeqėsisht, gjithēka mund tė ndodhė pothuajse pa e kuptuar.

Nė fazėn mė tė pėrparuar tė sėmundjes, dhėmbi bie. Sėmundja mund tė ndodhė gjithashtu si rezultat i procedurave dentare tė kryera keq ose si rezultat i patologjive tė tjera tė tilla si pirja e duhanit ose neoplazitė. Faktorėt trashėgues janė gjithashtu midis shkaqeve tė sėmundjes, veēanėrisht nė format e incidencės sė hershme.

Periodontiti dhe diabeti
Kėrkimet e fundit nė shkallė mė tė gjerė kanė zbuluar se njė diabetik ka njė rrezik tre herė mė tė lartė tė zhvillimit tė inflamacionit tė gengivave ose pėrkeqėsimit tė kompensimit tė tij metabolik si pasojė e pranisė sė periodontitit. Ndėrveprimi me diabetin ėshtė i dyfishtė dhe i dyanshėm, pasi inflamacioni sistemik pėr shkak tė periodontitit mund tė nxisė rezistencėn ndaj insulinės dhe tė pėrkeqėsojė kontrollin e glikemisė. Prova e kėsaj ėshtė se ata qė vuajnė nga diabeti i sheqerit tė tipit 1 dhe 2, nė prani tė periodontitit veēanėrisht tė rėndė, kanė vėshtirėsi mė tė mėdha tė kompensimit metabolik, me pasojė rrezik mė tė madh tė komplikimeve kardiovaskulare dhe renale. Periodontiti sot prek rreth 30-40% tė atyre qė vuajnė nga diabeti ose prediabeti (ka rreth dy milion italianė qė jetojnė me tė dy problemet) dhe trajtimi i tij i duhur mund tė ēojė nė kontroll mė tė mirė tė sėmundjes metabolike.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 12 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D