Gjeometria e implanteve, nė cilėsinė e kockave dhe stabilitetin primar: njė qasje e re diagnostike nė shėrbim tė implantologut

Implantologji | 27 Janar 2021 |

Gjeometria e implanteve, nė cilėsinė e kockave dhe stabilitetin primar: njė qasje e re diagnostike nė shėrbim tė implantologut

Mungesa e mikro-lėvizjeve pas vendosjes sė implantit ėshtė njė nga kėrkesat thelbėsore pėr oseointegrimin. Stabiliteti primar ndikohet nga disa faktorė, tė tillė si dendėsia e kockave nė vendin e vendosjes, lloji i pėrgatitjes sė vendit dhe gjeometria e implantit...

Nga Danilo Alessio Di Stefano


Njė protokoll racional i pozicionimit tė implantit qė lejon marrjen e rezultateve tė parashikueshme dhe tė riprodhueshme duhet t'i japė kirurgut mundėsinė pėr tė vendosur me saktėsi llojin e pėrgatitjes sė vendit dhe llojin e implantit nė bazė tė dendėsisė sė kockave specifike tė vendit dhe stabilitetit primar tė kėrkuar nga protokolli i implantimit nė bazė tė ngarkesės sė zgjedhur (e menjėhershme, e hershme ose e vonuar). Prandaj, njė protokoll i tillė duhet tė bazohet nė parametra objektivė dhe sasiorė pėr tė matur densitetin e kockave dhe qėndrueshmėrinė primare.

Vlerėsimi i dendėsisė sė kockave tradicionalisht ėshtė kryer nė njė mėnyrė jo tė besueshme bazuar nė ndjesitė subjektive nė kohėn e pėrgatitjes sė vendit tė implantit. Kjo, pėr shkak tė pamundėsisė pėr tė vepruar ndryshe, duke pasur parasysh qė metodat e tjera para-operacionale - tė tilla si tomografia tradicionale e kompjuterizuar (CT) dhe rreze koni (CBCT) - nuk janė tė zbatueshme pėr shkak tė dozės sė tepruar tė rrezatimit dhe kalibrimeve tė ndryshme tė makinerive CBCT.

Sidoqoftė, sot ekziston njė metodė mė sasiore dhe mė objektive pėr kryerjen e kėsaj matjeje e cila pėrdor njė sondė tė veēantė tė aftė pėr tė matur fėrkimin gjatė zbritjes nė vendin e implantit nė njė fazė tė ndėrmjetme gjatė pėrgatitjes sė vendit. Kjo sondė ėshtė e lidhur me njė mikromotor implantues i cili integron njė sistem tė menjėhershėm tė matjes sė sistemit rrotullues dhe algoritmet e duhura tė llogaritjes (TMM2 / 3, IDI Evolution). Kjo masė e densitetit tė kockave ėshtė vėrtetuar nga studime tė shumta si nė modelet eksperimentale tė kockave njerėzore ashtu edhe nė mjedisin klinik.

Testet e ndryshme nė modelet eksperimentale kanė treguar se si integrali mund tė masė stabilitetin primar nė mėnyrė tė besueshme dhe me ndjeshmėri mė tė madhe ndaj ndryshimeve nė densitetin e kockave sesa parametrat statik siē janė ēift rrotullimi i futjes dhe ISQ, tė cilat nė vend tė kėsaj matin stabilitetin primar vetėm nė njė moment tė caktuar tė procesit tė futjes sė implantit. Pėrveē faktit qė provon tė jetė njė parametėr i besueshėm qė siguron informacion mė domethėnės klinikisht sesa parametrat statik, integrali pėrfaqėson njė masė efektive tė zonės sė kontaktit kockė-implant (BIC), siē demonstrohet nga studimet e kryera nė brinjėt e gjedhit nė njė mjedis klinik.

Pėr tė mundėsuar matjen e densitetit sė kockave dhe stabilitetit primar nė mėnyrė objektive, karakterizimi i pėrgjigjeve specifike tė mikro- dhe makro-morfologjive tė ndryshme tė implantit ėshtė themelor (pėr shembull, sjellja e ndryshme nė terma tė ndryshėm tė qėndrueshmėrisė sėe implanteve konike dhe cilindrike) dhe, potencialisht, tė secilit sistem tė ndryshėm tė implantit.
Nė kėtė drejtim, u krye njė studim nė brinjėt e gjedhit me qėllimin qė: 1) tė vendoste marrėdhėnien midis gjeometrisė sė implantit, dendėsisė sė kockave dhe thellėsisė integrale tė momentit rrotullues; 2) tė pėrcaktojė nėse integrali lejon, krahasuar me parametrat tradicionalė pėr matjen e stabilitetit primar siē ėshtė ēift rrotullimi i futjes, pėr tė marrė informacione tė ndryshme nė lidhje me vetė qėndrueshmėrinė, nė varėsi tė dendėsisė sė indit tė kockave nė tė cilėn ėshtė futur implanti dhe gjeometrisė sė tij ( Di Stefano et al., 2019).

Nė veēanti, mikromotorri u pėrdor fillimisht pėr tė matur densitetin e kockave nė vendet e pozicionimit duke pėrdorur sondėn dhe mė pas pėr tė matur ēiftin rrotullues tė futjes (IT) dhe thellėsinė integrale tė ēift rrotullimit gjatė futjes sė implanteve me tre morfologji tė ndryshme: cilindrike, cilindrike- konike e modifikuar dhe cilindrike (pėrkatėsisht: Stone, TigerDue, Aries, IDI Evolution, Concorezzo, Itali). Kjo na lejoi tė ndėrtonim lakoret e dendėsisė integrale dhe dendėsisė sė IT pėr secilin lloj tė impiantit.

Rezultatet e studimit sė pari tregojnė se marrėdhėnia lineare midis stabilitetit primar dhe dendėsisė kockore konfirmohet pėr tė tre morfologjitė e implantit, pavarėsisht nėse stabiliteti matet me integralin ose me ēiftin rrotullues. Thėnė kjo, tė dy parametrat japin rezultate tė ngjashme, por jo tė mbivendosura: kur dendėsia e kockave zvogėlohet, qėndrueshmėria kryesore e implanteve cilindrike-konike tė matura pėrmes integralit ėshtė mė e madhe se ajo e implanteve cilindrike; nga ana tjetėr, implantet cilindrike garantojnė qėndrueshmėri mė tė madhe primare nė vlera tė densitetit mė tė lartė. Sidoqoftė, kjo sjellje nuk u vu re kur stabiliteti primar u mat pėrmes ēiftit rrotullues tė futjes, pasi qė nė kėtė rast implantet cilindrike-konike ishin mė tė qėndrueshme se ato cilindrike nė ēdo dendėsi.

Rezultatet e eksperimenteve tė kryera nė kėtė studim nuk na lejojnė tė parashikojmė nėse pėrgjigja e ndryshme e implanteve cilindrike-konike nė krahasim me ato cilindrike nė lidhje me matjen e stabilitetit tė tyre primar pėrmes integralit duhet gjithashtu tė pritet nė kontekstin klinik. Nė fakt, pėr t'iu pėrgjigjur kėsaj pyetjeje, do tė ishin tė nevojshme studimet klinike me njė model tė pėrshtatshėm eksperimental. Nė vend tė kėsaj, ata demonstrojnė, nė pėrputhje me rezultatet e studimeve tė tjera qė lidhen me parametrin integral, se ėshtė njė masė parėsore e stabilitetit qė siguron mė shumė informacion pėr kirurgun sesa ēift rrotullimi i futjes; nė kėtė studim kjo ndryshim theksohet gjithashtu nė lidhje me makromorfologjinė e ndryshme tė implantit.

Implikimet klinike
Nė kontekstin e pėrcaktimit tė protokolleve specifike klinike qė kanė tė bėjnė me ato kushte ku ėshtė e dėshirueshme tė arrihet riprodhueshmėria mė e madhe e rezultatit tė veprimit kirurgjik si pasojė e njė qasjeje objektive dhe racionale, rezultatet e kėtij studimi janė veēanėrisht tė rėndėsishme . Nė fakt, kur implanti futet nė kushte qė gjenerojnė njė ēift rrotullues tė lartė futjeje (siē ėshtė prania e njė shtrese tė trashė corticalis) shkalla e stabilizimit e dhėnė nga pjesėt e tjera tė kockave rreth implantit mbetet e panjohur dhe mund tė nėnvlerėsohet nga kirurgu ēoi nė zbatimin e protokolleve joadekuat tė ngarkimit tė menjėhershėm ose tė hershėm, me rrezikun e dėshtimit tė implantit. Nė vend tė kėsaj, matja e stabilitetit primar pėrmes integralit - i cili mat shkėmbimet e energjisė midis kockave dhe implantit gjatė gjithė futjes sė implantit - do tė lejonte qė kirurgu tė ketė informacion mė tė plotė mbi stabilitetin e implantit dhe tė planifikojė mė mirė protokollin e ngarkimit, duke maksimizuar kėshtu shanset e implantit dhe suksesit protetik.

Nė fund, studimi demonstron se si matja e stabilitetit primar pėrmes integralit lejon tė zbulohen ndryshimet nė stabilitet midis gjeometrive tė ndryshme tė implanteve qė pėrndryshe do tė humbnin, duke i dhėnė kirurgut njė mjet shtesė pėr tė zgjedhur strategjinė mė tė mirė tė rehabilitimit.
Prandaj duket gjithnjė e mė e rėndėsishme tė karakterizohet pėrgjigjja e secilit implant pėr sa i pėrket stabilitetit primar, bazuar nė karakteristikat e tij mikro- dhe makro-morfologjike, llojin e kockės ku do tė pozicionohet dhe mėnyrėn e pėrgatitjes sė vendit.

Sonda pėr matjen e densitetit tė kockave ka formėn e njė koni tė pėrmbysur, i cili lejon matjen e fėrkimit tė hasur gjatė zbritjes nė tunelin e implantit vetėm nga spiralja e parė dhe matjen e dendėsisė kockore nė vende tė ndryshme tė brinjės sė gjedhit.

Lakorja e thellėsisė sė ēift rrotullimit siē tregohet nga mikromotorri TMM2 / 3: zona totale nėn kurbė pėrbėn integralin (I). Masat e tjera janė ēift rrotullimi ose ēift rrotullimi mesatar (Cm) i pėrdorur si vlerėsim i dendėsisė sė kockave, ēift rrotullimi kulm (Cp) i njohur gjithashtu si ēift rrotullues maksimal ose ēift rrotullues i futjes (IT), ndėrsa thellėsia e arritur gjatė futjes sė implantit raportohet nė tė dhjetat e njė milimetėr (P) (Paraqitur nė grafikun mė lart).

Pėr mė shumė informacion
Di Stefano DA, Arosio P, Perrotti V, Iezzi G, Scarano A, Piattelli A. Correlation between implant geometry, bone density, and the insertion torque/depth integral: a study on bovine ribs. Dent J (Basel) 2019;7(1):25.

 

 

 

 

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D