Goja e thatė: nga ērregullimi te shėrimi

Patologji dhe Mjeksi Orale | 26 Janar 2021 |

Goja e thatė: nga ērregullimi te shėrimi

Nga Carla De Meo


Mungesa ose zvogėlimi i rrjedhjes sė pėshtymės shkakton tharje tė gojės (xerostomia). Kur mukoza e gojės nuk mbulohet mirė nga pėshtyma e cila, pėrveē hidratimit, ka pėr detyrė edhe tė mbrojė gojėn nga shfaqja e mikrobeve, pasojat qė ndodhin mė pas janė shumė tė ndryshme duke filluar nga simptoma tė lehta siē janė dėshira e vazhdueshme pėr tė pirė mė shumė, fyt, gjuhė dhe buzė tė thata, cepat e ēara tė gojės, djegia e gojės, vėshtirėsi nė tė folur, nė pėrtypje, nė gėlltitjen e ushqimit tė fortė, nė frymėmarrje.
Ndjesia e shijes gjithashtu mund tė dėmtohet si dhe cilėsia e gjumit mund tė shoqėrohet me episode tė pagjumėsie. Frymėmarrja mund tė pėrkeqėsohet dhe zgavra e gojės mund tė pėsojė dėmtime, duke vėnė nė rrezik shėndetin e dhėmbėve tė cilėt mbartin infeksione, mund tė shkaktojė gjakderdhje nga mishrat e dhėmbėve, karies, ulcera, afte dhe pllaka mė tė shpeshta. Goja e thatė ėshtė njė sėmundje mjaft e zakonshme, mė shumė shfaqet tek tė moshuarit (mosha nė rritje ndikon nė shfaqjen e saj) dhe tek gratė. Ajo mund tė prekė rreth njė nė katėr persona.


Goja e thatė: shkaqet
Shkaqet qė ēojnė nė tharjen e gojės janė tė shumta, dhe mund tė kombinohen me njėra-tjetrėn. Pėr shembull, gjendje tė veēanta tė depresionit, ankthit ose stresit tė rėndė dhe tė zgjatur mund tė shkaktojnė kėtė ērregullim. Si dhe marrja e terapive specifike tė barnave. Sidomos antihistaminikėt, barnat kundėr depresionit, anksiolitikėt, diuretikėt, dekongjestantėt dhe antidiarreat. Ka edhe disa patologji qė mund tė sjellin tharjen e gojės. Midis kėtyre:

 • hipertireoza
 • diabeti
 • shytat
 • fibroza cistike
 • mungesa e vitaminave
 • hipertensioni
 • ndryshimet hormonale
 • hunda e ngjeshur
 • duhanpirja
 • radioterapia dhe kimioterapia
 • Parkinsoni
 • stomatlogjite gjendrave tė pėshtymės
 • artriti rheumatoid
 • ankthi

Gojė e thatė: gjatė gjumit dhe nė zgjim
Ērregullimi mund tė ndodhė gjithashtu nė dy kohė specifike tė ditės: gjatė gjumit dhe gjatė zgjimit. Nė rastin e parė, simptoma theksohet nga frymėmarrja e cila zhvillohet pėrmes gojės dhe jo nga hunda. Nė kėtė rast do tė ishte qė dhoma e gjumit tė garantojė lagėshtinė e duhur dhe tė mos jetė shumė e thatė. Disa pajisje ortodontike, vėshtirėsi nė gėrhitje ose frymėmarrje nė lidhje me ftohjet, sinusitin ose septumin e hundės sė devijuar gjithashtu mund tė ndikojnė. Nė tė gjitha kėto raste, pėrdorimi i njė dehumidifier mund tė lehtėsojė sėmundjen. Nėse goja e thatė ndodh nė zgjim, shkaqet mund tė lidhen me vėshtirėsitė e tretjes ose me marrjen e ushqimeve tė ngarkuara me sheqerna.

Goja e thatė: si ta kuroni
Pėr tė kufizuar sa mė shumė tė jetė e mundur  tharjen e gojės kėshillohet tė pėrvetėsoni disa zakone tė sakta siē ėshtė dieta e shėndetshme, me pak kripė dhe erėza, e cila nuk rėndon procesin e tretjes: nė tė vėrtetė, jargėzimi i zvogėluar shkakton edhe zvogėlimin e prodhimit tė enzimave tė cilat janė thelbėsore nė kėtė proces. E rėndėsishme, ėshtė higjiena e pėrditshme orale, zvogėlimi i dozave tė kafeinės (pa kafe dhe ēaj), alkoolit dhe cigares. Shumė e dobishme do tė ishte pėrpiqeni tė merrni frymė pėrmes hundės nė vend tė gojės, pėr tė mbajtur lagėshtinė brenda dhe tė pini sa mė shumė lėngje. Pėrfundimisht, mundohuni tė pėrtypni ēamēakėz pa sheqer, tė pėrdorni spraj ose xhel tė veēantė pėr tė zėvendėsuar pėshtymėn, bėni shpėlarje tė shpeshta me larės goje.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D