Stomatiti dhe aftet, njė shqetėsim pėr gojėn

Patologji dhe Mjeksi Orale | 25 Janar 2021 |

Stomatiti dhe aftet, njė shqetėsim pėr gojėn

Nga Alessandra Margreth


Stomatiti ndahet nė kategori tė ndryshme si gingiviti, glossitis dhe cheilitis, nė varėsi tė simptomave qė mund tė shfaqen respektivisht nė mishrat e dhėmbėve, gjuhė ose buzė. Ato mund tė shkaktohen nga infeksione (bakteriale, virale, kėrpudhore), barnat (p.sh. kimioterapi, radioterapi, Fans), sėmundje sistemike, tharje tė gojės, trauma.

Nė rastin e afteve orale, derisa epiteli tė rigjenerohet, mbaresat nervore janė tė ekspozuara ndaj stimujve me origjinė tė ndryshme qė shkaktojnė simptoma tė dhimbshme. Mė tė shpeshtat janė plagėt e vogla tė karkasave, kurse ato mė tė rrallat kanė njė diametėr mė tė madh se 1 cm. Afte herpetiforme janė mė pak tė zakonshme, por shumė tė dhimbshme dhe shfaqen si njė koleksion i ulēeracioneve tė vogla. Shkaqet e ulcerave tė gojės ende vazhdojnė tė jenė tė paqarta.

Simptomat
Simptomat e stomatitit mund tė lokalizohen ose pėrhapen nė tė gjithė gojėn. Ato variojnė nga skuqja dhe ėnjtja deri te shfaqja e ulēeracioneve reale (plagė tė kancerit), ndonjėherė madje ndodh edhe gjakderdhje. Dhimbja zakonisht shtohet kur hani ose lani dhėmbėt.

Trajtimi
Acidi hialuronik lejon formimin e njė pengese mbrojtėse qė izolon dėmtimin duke shmangur kontaktin me gjuhėn, pėshtymėn dhe ushqimin, pėr mė tepėr ky parim aktiv mbėshtet procesin natyror tė rindėrtimit tė indeve tė dėmtuara. Pėrdorimi i tij ėshtė i sigurt nė shtatzėni dhe gjidhėnie. Nga ana tjetėr, probiotikėt rregullojnė ekuilibrin e zorrėve dhe ndihmojnė nė luftimin e uljes sė mundshme tė mbrojtjes imune. Probiotikėt janė gjithashtu tė pėrdorshėm nė shtatzėni.
Edhe substancat natyrore mund tė kryejnė njė gamė tė gjerė veprimesh terapeutike: antioksiduese, anti-inflamatore, qetėsuese, zbutėse dhe rikuperuese. Bimėt medicinale qė pėrdoren pėr tė trajtuar infeksionet e gojės kanė shumė nga kėto veprime. Ekzistojnė klasa tė substancave tė tilla si flavonoide, polisaharide, rrėshira dhe tanine. Zgjedhja e produktit duhet tė bėhet duke patur parasysh cilėsitė e tij tė pėrgjithshme dhe praninė e klasave tė pėrbėrėsve aktivė tė nevojshėm pėr tė marrė efektet e dėshiruara. Pėr shembull, Altea, xheli i Aloe vera, propolis mallow, mirra mund te konsiderohen si tė dobishme.

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 10 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D