Peri-implantiti: si ta parandaloni

Implantologji | 21 Janar 2021 |

Peri-implantiti: si ta parandaloni

Sistemi i implantimit BTI ėshtė krijuar pėr tė garantuar shpime tė sakta biologjike, njė sipėrfaqe tė shkėlqyeshme implantare, njė zgjedhje tė gjerė tė diametrit tė implantit dhe vulėn e saktė midis implantit dhe protezės

Nga Marco Mozzati, Giorgia Gallesio


Peri-implantiti ėshtė njė ndėrlikim aktual i implantologjisė: nė vitin 2008, nė fakt, nė Workshopin e Gjashtė Evropian pėr Periodontologjinė u njoftua se prevalenca e patologjisė peri-implantare ėshtė rreth 50% e vendeve tė peri-implantit (80% e subjekteve) pėr mukozitin dhe rreth 12-40% tė vendeve (56% e subjekteve) pėr peri-implantit.

Pėr ta parandaluar, ėshtė e rėndėsishme tė njihni etiologjinė dhe multifaktorialitetin e saj.

Hapėsira biologjike qė rrethon njė implant pėrbėhet nga njė epitel kryqėzues dhe njė ind lidhės krejtėsisht i ndryshėm nga ai qė rrethon dhėmbin. Vula qė garanton kėtė pėlhurė, tė pėrbėrė kryesisht nga fibra unidireksionale, ėshtė shumė mė pak efektive sesa mbrojtja e garantuar nga pėlhura periodontale e dhėmbėve natyralė. Indi lidhor i zonės suprakrestale pranė implanteve ėshtė mė i pasur me fibra kolagjeni, por ka njė popullatė mė tė vogėl qelizash tė pėrfaqėsuar nga fibroblaste dhe mė pak vaskularizim sesa ajo e dhėmbėve natyralė dhe kjo bėn qė ajo tė marrė karakteristikat e indit mbresė.

Si nė dhėmbėt natyral ashtu edhe nė implante, funksioni barrierė i lidhjes lidhėse dhe indit lidhor suprakrestal egziston. Pėr implantet ėshtė e rėndėsishme tė mbani mend se e ashtuquajtura "gjerėsi biologjike", qė korrespondon me rreth 3 mm, nėse nuk ėshtė e pranishme pas protezės ka tendencė tė rikrijohet nė kurriz tė kreshtės sė kockave me humbje relative tė kockave peri-implantare: prandaj ėshtė e rėndėsishme tė mbani mend kėtė rregull gjatė projektimit tė operacionit, sepse shpesh ėshtė baza e shėndetit tė implantit nė tė ardhmen.

Pėr sa i pėrket etiologjisė sė peri-implantitit, treguesit e rrezikut janė tė shumtė dhe mund tė ndahen nė lokalė dhe tė pėrgjithshėm; shpesh ka njė korrelacion me rrugėn e trajtimit kirurgjikal / protetik. Prandaj, bėhet e rėndėsishme shpimi i saktė biologjik, sipėrfaqja e implantit, zgjedhja e diametrit tė implantit, vulosja midis implantit dhe protezės, zgjedhja e produktit protetik (e ēimentuar ose e vidhosur) etj.

Sistemi i implantimit BTI ėshtė krijuar pėr tė kapėrcyer kėto probleme: nė fakt, ai pėrfshin njė frezim me shpejtėsi tė ulėt, njė gamė shumė tė gjerė tė diametrave dhe gjatėsive, koncepti BioBlock garanton vulėn biologjike dhe sipėrfaqja e implantit lejon osteointegrim mė tė mirė.

Ėshtė e rėndėsishme tė mbani mend se faktori kryesor pėr suksesin afatgjatė tė implantit ėshtė ruajtja e shėndetit tė indeve peri-implantare, dhe pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme tė pėrdoret e gjithė teknologjia nė dispozicion pėr tė arritur kėtė rezultat.


 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 11 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D