Heqja e implantit tė prekur nga peri-implantiti, zvendėsimi i tij i menjėhershėm me implant BTI dhe ndihma nga PRGF-ENDORET®

Implantologji | 18 Nėntor 2020 |

Heqja e implantit tė prekur nga peri-implantiti, zvendėsimi i tij i menjėhershėm me implant BTI dhe ndihma nga PRGF-ENDORET®

Nga Marco Mozzati, Giorgia Gallesio


Pacienti, njė burrė 63 vjeē, paraqitet nė klinikėn tonė pėr episode tė pėrsėritura abscesi nė pjesėn e 1.6. Pacienti i ishte nėnshtruar ndėrhyrjes sė pozicionimit implantar nė 2008 dhe pas 9 vitesh referonte njė histori pėr abscese tė pėrsėritura dhe gjakrrjedhje gjatė manovrave tė higjienės orale nė shtėpi.
Nė ekzaminimin radiografik evidentohej njė rezorbim kockor me krater tipik tė peri-implantitit; sė bashku me ėnjtje dhe skuqje tė mukozės peri-implantare qė u observua nė ekzaminimin klinik, gjakrrjedhje gjatė sondimit dhe qelbėzim tė lehtė.
Nga anamneza janė gjetur disa faktorė risku lokalė dhe gjeneralė si: njė familjaritet ndaj sėmundjes periodontale (pacienti nė 2015 ėshtė trajtuar me terapi etiologjike periodontale, pėr arsye familjare nuk kishte kryer seanca tė higjienės orale profesionale periodike pėrreth 1 vit e gjysmė) dhe njė faktor mjedisor si duhanpirja (pacienti pi rreth 15 cigare/ditė).
Pas kėtij vlerėsimi fillestar dhe diagnozės sė peri-implantitit ėshtė vendosur pėr tė vijuar me heqjen e implantit 1.6 dhe zėvendėsimin e tij tė menjėhershėm me implantin BTI me ndihmėn e PRGF-ENDORET® pėr tė pėrmirėsuar procesin e osteointegrimit.

Pėr heqjen atraumatike tė implantit me lidhje tė brendshme pėrdoret kit-i Kexim i BTI: kit-i ėshtė parashikuar si njė ēelės qė pėr shkak tė shtrėngimit thyen bashkimin ndėrmjet kockės dhe implantit duke lehtėsuar heqjen. Pasi ėshtė zgjedhur mjeti mė i pėrshtatshėm pėr ekstraksion, vendoset manualisht nė lidhjen implantare nėpėrmjet grupit dorezė-pėrshtatės, duke u siguruar pėr fiksimin e tij nė sensin antiorar. Lidhet ēelėsi i dytė dhe rrotullohet nė sensin antiorar derisa implanti hiqet plotėsisht.
Procedohet me rregullimin alveolar nėpėrmjet sistemit me ultratinguj dhe pozicionohet implanti i ri me ndihmėn e PRGF-ENDORET®.

Fig. 1a, b Foto klinike evidenton skuqjen e indeve peri-implantare dhe radiografia intraorale tregon njė rezorbim kockor me krater tė implantit nė pjesėn 1.6.

Fig. 1c Pėr heqjen atraumatike tė implantit me lidhje tė brendshme nė pjesėn 1.6 ėshtė pėrdorur kit-i Kexim i BTI

Figg. 1d-f Pasi ėshtė hequr implanti, ėshtė proceduar me rregullimin alveolar nėpėrmjet sistemit me ultratinguj dhe ėshtė pozicionuar implanti i ri me ndihmėn e PRGF-ENDORET®.

Fig. 1g Radiografia intraorale e kontrollit post-kirurgjikal.

Fig. 1h Radiografia intraorale pas 12 muaj nga vendosja protetike qė evidenton qėndrueshmėrinė e mirė tė indit kockor peri-implantar.

Me kontributin e pakushtėzuar tė BTI Biotechnology Institute.

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 20 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D