Cila pajisje ėshtė mė efektive pėr pastrimin interdentar?

Higjiena dhe Parandalimi | 28 Gusht 2020 |

Cila pajisje ėshtė mė efektive pėr pastrimin interdentar?

Giulia Palandrani


Heqja e pllakės dentare ēdo ditė ėshtė konsideruar e rėndėsishme pėr ruajtjen e shėndetit oral dhe parandalimin e sėmundjeve periodontale dhe kariesit dentar.
Njerėzit nė mėnyrė rutinore pėrdorin furēat pėr tė hequr pllakėn dentare supragingivale, por furēat nuk janė nė gjendje qė tė penetrojnė zonėn interdentare ku zhvillohen fillimisht sėmundjet periodontale. Krahas larjes me furēė edhe pajisje tė ndryshme interdentare ndihmojnė nė heqjen e pllakės, pėr shembull, filli dentar ose furēat interdentare janė gjerėsisht tė disponueshme dhe shpesh rekomandohen pėr pėrdorim shtesė pėrveē larjes me furēė.
Objektivi i kėtij rishikimi ėshtė vlerėsimi i efektivitetit tė pastrimit interdentar tė pėrdorur nė shtėpi, pėrveē larjes me furēė, krahasuar vetėm me larjen me furēė, pėr parandalimin dhe kontrollimin e sėmundjeve periodontale, kariesit dhe pllakės.

Rezultate
Ky rishikim ka pėrfshirė 35 testime tė kontrolluara tė randomizuara(RCTs) me njė total prej 3929 pjėsmarrėsish. Larja me furēė u krye nga tė gjithė pjesėmarrėsit nė studime. Pjesėmarrėsit nė 33 nga 35 studime kanė pėrdorur njė furēė manuale, ndėrsa 2 tė tjerėt kanė pėrdoru furēė elektrike. Studimet kanė vlerėsuar pėrdorimin e fillit dentar, kunjave tė dhėmbėve (druri apo gome) dhe irrigimit oral pėr tė hequr pllakėn nga dhėmbėt.
Evidenca me siguri tė ulėt kanė sugjeruar se filli dentar mund tė reduktojė gingivitin dhe qė furēat interdentare mund tė reduktojnė pllakėn mė shumė sesa kur pėrdoret vetėm furēa e dhėmbėve.
Furēat interdentare duket se reduktojnė gingivitin mė shumė sesa filli dentar.
Evidenca me siguri shumė tė ulėt sugjerojnė qė pėrdorimi i njė furēe interdentare, pėrveē pėrdorimit tė furēės sė dhėmbėve, si edhe irrigimi oral mund tė reduktojnė gingivitin.
Sidoqoftė, irrigimi oral nuk duket se redukton sasinė e pllakės mė shumė sesa furēa e dhėmbėve.

Konkluzione
Pėrdorimi i fillit ose i furēave interdentare pėrveē furēave tė dhėmbėve mund tė reduktojė gingivitin dhe/ose pllakėn, mė shumė sesa furēimi i thjeshtė. Furēat interdentare mund tė jenė mė efektive sesa filli. Evidencat e disponueshme pėr pastrimin e dhėmbėve me kunja dhe pėr irriguesit oralė janė tė limituara dhe tė paqėndrueshme. Nė pėrgjithėsi, evidencat janė me siguri tė ulėt apo shumė tė ulėt dhe rezultatet ishin matur mė sė shumti nė efektin afatshkurtėr.

Pėr mė shumė informacione: Home use of interdental cleaning devices, in addition to toothbrushing, for preventing and controlling periodontal diseases and dental caries. 

Pėrktheu: Valbona SpahiaPėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Interesant ( 15 votim / mesatar 3 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D