https://www.curaprox.com/al-sq


|

| 7 Dhjetor 2016 |

Efektet anėsore nė praktikėn stomatologjike. Si t'i parandalojmė dhe si t'i kurojmė

Shpresa e ēdo stomatologu ėshtė qė tė mos ketė tė bėjė me njė urgjencė. Njė eventualitet pėr tė cilin duhet tė jesh i pėrgatitur pėr ta pėrballuar me vetėdije nė ndryshimet e vazhdueshme

LOGIN
| 19 Prill 2016 |

Pėrfito 24 kredite online me kursin "Emergjenca, infeksione dhe anomali". Kursi ėshtė i vlefshėm vetėm pėr dentistė

Tashmė stomatologėve ju ofrohet mėnyra mė e thjeshtė e informimit e njėkohėsisht e pėrvetėsimit tė krediteve nga shtėpitė apo vendet e tyre tė punės. "Emergjenca, infeksione dhe anomali" ėshtė kursi


|

| 19 Maj 2016 |

Libra me skonto nė librarinė LIFE. Nėse blini online dėrgesa ėshtė falas

Ulje ēmimesh pėr disa nga librat qė aq shumė ju duhen!
Nxitoni tė pėrfitoni nga ofertat qė pėrfshijnė disa nga titujt mjekėsorė mė tė kėrkuar tė momentit


|

| 7 Nėntor 2016 |

Komplikacionet e piercing oral dhe roli i stomatologut nė parandalimin e tyre: rishikimi i literaturės

Termi "piercing" tregon njė praktikė tė kryer me qėllim qė tė futet njė bizhuteri nė njė pjesė tė shpuar nė lėkurė nėpėrmjet ageve, pėrgjithėsisht pa anestezi.

|

| 8 Nėntor 2016 |

Shėndeti oral dhe pneumonia. Njė studim Amerikan mbi 26 mijė pacientė ka studiuar lidhjen mes tyre

Pacientėt qė kryejnė nė mėnyrė periodike vizitėn e kontrollit te dentisti dhe seancat e higjienės orale kanė mė pak probabilitet pėr t'u sėmurur me pneumoni. Kėtė e ka pohuar Michelle Doll, profesor i mjekėsisė interne


|

| 9 Nėntor 2016 |

Osteogenesis mandibulare me distraktorė: njė rishikim sistematik mbi efektet dhe qėndrueshmėrinė e indeve tė forta dhe tė buta

Distraksioni osteogjenik mandibular (MDO) ėshtė futur nga Rosenthal nė 1927, i cili u nis nga pėrdorimi i njė aparature tė ankoruar nė mėnyrė skeletike qė aktivizohej gradualisht pėr njė muaj.


|

| 11 Nėntor 2016 |

Skaneri intraoral Vs gjurma tradicionale. Njė studim i huaj ka vlerėsuar shkallėn e precizionit

Pėr tė realizuar njė urė mbi implante ėshtė mė preciz njė model virtual nga njė skaner intraoral apo njė model tradicional nga njė gjurmė precizioni me anė tė kontaktit?


|

| 14 Nėntor 2016 |

Gingivat dhe diabeti, njė lidhje qė vė nė rrezik shėndetin e pacientėve. Kėshillat nga SIdP me rastin e Ditės Botėrore tė Diabetit

Sot ėshtė Dita Botėrore e Diabetit. Sėmundja parodontale dhe Diabeti janė tė lidhura nga njė fill i kuq qė e bėn njėrėn shkak dhe pasojė tė tjetrės.


|

| 15 Nėntor 2016 |

Paralajmėrimi i FDI: tė garantohet akses i barabartė nė shėrbimet stomatologjike pėr personat me disabilitet

Mbi njė miliard persona, rreth 15% e popullsisė botėrore, ka ndonjė formė disabiliteti; nga kėto 110 - 190 milionė kanė njė vėshtirėsi funksionale. Pėrqindjet e disabilitetit nuk janė aspak nė rėnie por po rriten nė nivel global,


|

| 16 Nėntor 2016 |

Kur dhe pėrse dėshtojnė implantet nė fazėn e hershme pėrpara protezimit

Dėshtimet e implanteve dentare mund tė ndahen nė dėshtime tė hershme dhe dėshtime tė vonshme, sipas verifikimit pėrpara (tė hershėm) apo pas (tė vonshėm) protezimit.


|

| 17 Nėntor 2016 |

Mospėrputhjet margjinale, restaurimet direkte mė tė mira se ato indirekte

Restaurimet direkte paraqesin mė pak mospėrputhje margjinale nė krahasim me ato indirekte: ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer nga kėrkuesit e Universitetit tė Smirne


|

| 17 Nėntor 2016 |

Intervistė me Prof.Asoc.Dorjan Hysin mbi Konferencėn e 22 Kombėtare Dentare dhe mundėsitė e stomatologėve pėr tė ndjekur aktivitete tė edukimit nė vazhdim

Pėr dy ditė rresht kėtė fundjavė do tė zhvillohet Konferenca Kombėtare Dentare nė vitin e njėzet e dytė tė saj nė ambientet e Hotel Tiranės. Interesi i stomatologėve pėr ta ndjekur ka qenė aq i madh sa organizatorėt, Shoqata Dentare Shqiptare dhe Fakulteti i Mjekėsisė Dentare, janė detyruar t'i mbyllin regjistrimet 10 ditė para zhvillimit tė eventit. Lidhur me detajet e organizimit, por edhe vėshtirėsitė qė mund tė hasin stomatologėt nė ndjekjen e aktiviteteve tė akredituara, flet Prof.Asoc. Dorjan Hysi, kreu SHDSH-sė.       


|

| 18 Nėntor 2016 |

Lidhja midis Diabetit dhe Stomatologjisė sipas literaturės

Diabeti pėrfaqėson njė nga patologjitė qė, pėr tipologjinė e fillimit dhe mėnyrėn e diagnozės, merren mė sė shumti vlerėsime specifike. Reflekset qė sėmundja e diabetit ka pėrballė indeve orale


|

| 21 Nėntor 2016 |

Njė kujdes dhe njė pėrkushtim mė i madh ndaj gojės redukton rrezikun e infraktit tė miokardit. Rezultatet e njė studimi tek pacientėt gjerman

Kohėt e fundit po flitet gjithnjė e mė shumė pėr njė lidhje tė mundshme ndėrmjet gjendjes sė shėndetit oral dhe patologjive tė tjera kronike


|

| 22 Nėntor 2016 |

Endodoncia e drejtuar: E ardhmja? Nga literatura vijnė avantazhet dhe disavantazhet

Hapi i parė dhe thelbėsor nė trajtimet kanalare ėshtė pėrgatitja e kavitetit ku do ndėrhyhet. Forma optimale e kavitetit duhet tė lejojė futjen nė kanale nė mėnyrė komode dhe pa interferime tė kurorės


|

| 23 Nėntor 2016 |

Njė njėsie tė pėrkryer dentofaciale i korrespondon njė artikulim dhe shqiptim i pėrsosur te fėmijėt. Njė bashkėpunim ndėrmjet ortodontistit dhe logopedistit

Ēfarėdo lloj anomalie nė pozicionin e dhėmbėve, tė dhėmballėve, tė nofullės ose tė keq pozicionimit tė dhėmbėve kur nofullat janė tė mbyllura sjell jo vetėm problematika nė funksionimin e pėrtypjes


|

| 24 Nėntor 2016 |

Gjendet njė "maryland" e shekullit XIV. Zbulimi i bėrė nga kėrkuesit e Universitetit tė Pisės

Njė protezė dentare e katėr shekujve mė parė ėshtė gjetur midis mbetjeve tė familjes Guinigi, nė shtėpinė e vjetėr nė Lucca, ku varri gjendet nė kishėzėn brenda manastirit tė San Francesco-s nė Lucca.


|

| 25 Nėntor 2016 |

Kur duhet tė rekomandohet njė kurorė? Pėrgjigjen dentistėt e SH.B.A

Cilat janė arsyet kryesore pėr tė cilat ėshtė e pėrshtatshme tė rekomandohet njė kurorė? Kjo pyetje ju ėshtė drejtuar mbi 2000 dentistėve nga njė grup kėrkuesish amerikanė tė bashkuar


|

| 28 Nėntor 2016 |

Parandalimi i patologjive orale qė nė periudhėn e shtatzėnisė. Projekti interesant nė Ariano Irpino

"Tė lindėsh me njė buzėqeshje": ky titull tregon shumė mbi qėllimet e projektit tė integruar tė promovimit tė shėndetit oral nė favor tė grave shtatzėna dhe tė foshnjave tė tyre


|

| 29 Nėntor 2016 |

Rikonstruksioni parcial te elementėt anteriorė me metodika tė gjurmėve dixhitale

Rikonstruksionet parciale estetike nė sektorėt anteriorė kanė fituar popullaritet tė gjerė. Kėto janė pėrdorur pėr tė restauruar elementė dentarė tė dėmtuar nga diskromitė, trauma ose procese karioze konsistente.


|

| 30 Nėntor 2016 |

Njė kontroll te dentisti mund tė mbrojė edhe mushkėritė

Shumė persona dhe jo vetėm fėmijėt kanė frikė nga dentisti, por mesa duket njė vizitė tek ai zbulon njė aleat tė ēmuar pėr organizmin, me njė efekt qė shkon pėrtej parandalimit tė kariesit dhe shqetėsimeve gingivale


|

| 1 Dhjetor 2016 |

Pacientėt me HIV dhe trajtimet stomatologjike. Sjelljet qė mund tė pėrshtaten

Paragjykimet qė lidhen me pacientėt me HIV duket se vazhdojnė. Kėtė herė problemi ėshtė sjellė nga shoqėria franceze e pacientėve me HIV AIDS qė ka kontaktuar nė telefon 440 klinika dentare


|

| 2 Dhjetor 2016 |

Lidhja implantare e brendshme dhe e jashtme: a ka diferenca? Pėrgjigja nga njė kėrkim i AIOP i publikuar nė shtypin e huaj shkencor

Nė njė artikull tė publikuar sė fundmi nė International Journal of Oral & Maxillofacial Implants kemi paraqitur rezultatet relative tė njė studimi tė kryer nga Ortakė Aktivė tė Akademisė Italiane tė Stomatologjisė Protetike (AIOP).


|

| 5 Dhjetor 2016 |

YouTube si burim informacioni pėr pacientėt: instrument efikas por jo gjithmonė i saktė. Eksperienca pėrtej kufijve

Platforma YouTube po bėhet edhe nė Itali njė mjet i rėndėsishėm pėr tė dialoguar me pacientėt qoftė pėr dentistė tė veēantė qoftė pėr sindikatat dhe shoqėritė shkencore.


|

| 6 Dhjetor 2016 |

Dorezat: si t'i pėrdorim dhe si t'i zgjedhim sipas aktivitetit qė praktikojmė. Nga SHBA - ja vijnė pesė kėshilla

Personeli sanitar i njė klinike dentare e kalon rreth 80% tė ditės sė punės duke veshur doreza pėr tė reduktuar rrezikun e infeksioneve ngjitėse dhe pėr tė mbrojtur lėkurėn nga bakteret dhe agjentėt kimikė.


|

| 6 Dhjetor 2016 |

Edra Academy, formim dhe argėtim nė njė paketė tė vetme

Edra, ofruesi zyrtar i kurseve tė edukimit tė vazhdueshėm nė mjekėsi, i njohur nga Ministria e Shėndetėsisė nė Itali

LAJME
NĖ FOKUS

 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D