https://www.curaprox.com/al-sq


|

| 27 Shkurt 2017 |

Ndikimi i shėrimit dytėsor tė plagės pas koronektomisė sė molarėve tė tretė mandibular. Udhėzimet nga njė kėrkim italian

Koronektomia e pėrshkruar pėr herė tė parė nė 1984 nga Ecuyer dhe Debien konsiderohet tashmė njė procedurė kirurgjikale alternative me ekstraktim tė plotė tė molarėve tė tretė tė poshtėm

LOGIN
| 19 Prill 2016 |

Pėrfito 24 kredite online me kursin "Emergjenca, infeksione dhe anomali". Kursi ėshtė i vlefshėm vetėm pėr dentistė

Tashmė stomatologėve ju ofrohet mėnyra mė e thjeshtė e informimit e njėkohėsisht e pėrvetėsimit tė krediteve nga shtėpitė apo vendet e tyre tė punės. "Emergjenca, infeksione dhe anomali" ėshtė kursi


|

| 19 Maj 2016 |

Libra me skonto nė librarinė LIFE. Nėse blini online dėrgesa ėshtė falas

Ulje ēmimesh pėr disa nga librat qė aq shumė ju duhen!
Nxitoni tė pėrfitoni nga ofertat qė pėrfshijnė disa nga titujt mjekėsorė mė tė kėrkuar tė momentit


|

| 20 Janar 2017 |

Vaksina kundėr sėmundjes parodontale ėshtė mė pranė, do tė eksperimentohet nė Australi duke filluar nga viti 2018

Vaksina e parė nė botė kundėr njė sėmundje gingivale si parodontiti kronik, ėshtė shpallur nga kėrkuesit australianė tė Universitetit tė Melburnit

|

| 23 Janar 2017 |

Jobs Act dhe klinika dentare. Pėrfshirja e bashkėpunimit midis klinikės dhe higjienistit dentar

Me avokaten Silvia Stefanelli, eksperte e tė drejtės shėndetėsorė nė Bologna, donim tė kuptonim nėse nėpėrmjet rregullave tė reja, puna e njė bashkėpunuesi - p.sh. higjienisti dentar


|

| 24 Janar 2017 |

Rrezikohet smalti i dhėmbėve nėse pėrdorim njė dietė me acide. Teknologjia e re qė ndalon gėrryerjen

Rreth 30% e popullsisė evropiane tė tė rinjve (18-35 vjeē) paraqet njė problem tė dėmtimit tė smaltit tė dhėmbėve, njė kuotė kjo qė ndryshon ndėrmjet vendeve nė bazė tė shkallės sė dėmtimit


|

| 25 Janar 2017 |

Lidhja midis protezės sė lėvizshme dhe lezioneve tė mukozės orale. Ėshtė faji i protezės apo i higjenės orale?

Pritshmėria e jetės sė popullsisė ėshtė nė rritje te vendet e zhvilluara, si pasojė bėhet temė kryesore pėrmirėsimi i shėndetit tė pėrgjithshėm dhe pra edhe i shėndetit oral pėr njė cilėsi jete mė tė mirė (QoL).


|

| 26 Janar 2017 |

A pėrbėn tuberkulozi njė risk pėr dentistėt, pėr personelin ndihmės dhe pėr pacientėt?

Transformimet demografike dhe fluksi migrues kanė risjellė nė qendėr tė vėmendjes Tuberkulozin, ndoshta mė antiken nga sėmundjet septike nga tė cilat vuan njerėzimi


|

| 27 Janar 2017 |

Ngjitja midis dhėmbėve parafabrikat nė akrilik dhe briketave ortodontike. Njė studim londinez ka vlerėsuar adezivė tė ndryshėm qė mund tė pėrdoren

Hapėsirat nė zonat e pėrparme - qė shkaktohen nga agenesis ose nga heqje tė mėparshme - paraqesin njė problem pėr ortodontistin, sidomos nga njė pikėpamje estetike; nė fakt, pacienti


|

| 30 Janar 2017 |

Dentist: nė Shtetet e Bashkuara puna mė e mirė

Nė Itali profesionet stomatologjike a shfaqen nė krizė? Pėrtej oqeanit situata duket shumė ndryshe: pėr vitin e tretė radhazi nė fakt, profesionistėt qė i dedikohen kurės dentare


|

| 31 Janar 2017 |

Pėrdorimi i self-etch nė trajtimin e hiperndjeshmėrisė dentinale

Objektiva

Qėllimi i kėtij studimi ėshtė analizimi nė mėnyrė klinike i materialeve qė pėrdoren sot pėr menaxhimin e kontrollit tė hiperndjeshmėrisė dentinale nė vijim tė manovrave tė higjienės orale dhe/ose ndėrhyrjeve parodontale.|

| 1 Shkurt 2017 |

Shtresė kompoziti gjysmė direkte: optimizimi i njė teknike klinike tė thjeshtuar


Ky artikull pėrshkruan njė rast tė restaurimit tė njė dhėmbi posterior, tė kompromentuar nė gjendje tė rėndė, duke pėrdorur njė teknikė gjysmė direkte pėr realizimin e njė restaurimi nė kompozit.
Materiale dhe metoda.


|

| 2 Shkurt 2017 |

Viti 2017 i parė nga Oral Health Foundation. Shtatė aspektet qė duhet tė mbani "nėn vėzhgim"

"Viti 2017 premton tė jetė njė vit emocionues dhe plot premtime pėr botėn e stomatologjisė" - ky ėshtė opinioni i Oral Health Foundation, shoqata bamirėse britanike dedikuar shėndetit oral


|

| 3 Shkurt 2017 |

Siti web pėr klinikėn dentare. 10 gabimet qė duhen shmangur

Realizimi i njė siti web pėr klinikėn dentare duhet tė lindė nga njė fazė projektuese qė ka tė bėjė me bashkėpunimin e dentistit me agjencinė e pajtuar tė siti web


|

| 6 Shkurt 2017 |

Shėrimi parodontal nė pjesėn distale tė molarit tė dytė mandibular pas koronektomisė sė molarit tė tretė mandibular. Punim italian nė "Journal of Oral and Maxillofacial Surgery"

Teknika kirurgjikale e koronektomisė ėshtė sot njė opsion terapeutik i konsideruar nga literatura shkencore si njė alternativė e vlefshme kirurgjikale pėr trajtimin e molarėve tė tretė


|

| 6 Shkurt 2017 |

Kėshilli i Ministrave miraton paketėn e pajisjeve mjekėsore tė rimbursueshme

Nė mbledhjen e datės 3 shkurt qeveria miratoi paketėn informuese mbi pajisjet mjekėsore tė rimbursueshme tė financuara nga Fondi i Sigurimit tė Detyrueshėm tė Kujdesit Shėndetėsor


|

| 7 Shkurt 2017 |

Ēfarė tregojnė dhėmbėt rreth jetės sė njerėzve. Zbulimet e mundshme tė antropologėve

Nėse antropologėt hipotetikė tė sė ardhmes do ekzaminojnė dhėmbėt tanė tė fosilizuar, ēfarė mund tė kuptojnė, pėr sa i pėrket mėnyrės sonė tė tė jetuarit? Ky kuriozitet ėshtė adoptuar nga Debbie Guatelli-Steinberg, profesoreshė e antropologjisė pranė Ohio State University,


|

| 8 Shkurt 2017 |

Rikuperimi i asistuar endoskopik i molarėve tė tretė madibularė tė zhvendosur nė hapėsirėn pterigomandibulare

Zhvendosja aksidentale e molarit tė tretė tė poshtėm gjatė heqjes kirurgjikale ėshtė e rrallė por potencialisht njė komplikim serioz. Nė fakt kjo gjendje mund tė shkaktojė dėmtim tė indeve


|

| 9 Shkurt 2017 |

Faktorėt e riskut qė lidhen me kariesin e hershėm tė fėmijėrisė janė tashmė tė identifikueshėm qė nė moshėn 1 vjeēare: por cilėt janė ata?

Kariesi i fėmijėrisė sė hershme (ECC) ėshtė pėrcaktuar si kariesi dentar qė zhvillohet hershėm te fėmijėt nė moshė nėn 6 vjeē dhe njihet se ka njė efekt negativ nė cilėsinė e jetės sė fėmijėve nė fjalė


|

| 10 Shkurt 2017 |

Avantazhet e trajtimit tė parodontitit me antibiotikė lokalė

Zgjedhja e antibiotikut lokal, imponohet pėr njė sėrė karakteristikash pozitive qė lejojnė shmangien e disavantazheve tė administrimit tė antimikrobikėve nė rrugė sistemike.


|

| 13 Shkurt 2017 |

Kanabinoidet mund tė ndihmojnė nė trajtimin e sėmundjes parodontale. Rezultatet nga njė kėrkim amerikan

Duket se ėshtė pikėrisht kėshtu, sipas njė hetimi retrospektiv nė literaturėn shkencore tė publikuar nga Alvin H Danenberg parodontolog Amerikan, nė "Journal of Neuroinflammation."


|

| 14 Shkurt 2017 |

Lezione radiolucente nė zonėn mandibulare pa dhėmbė

Paraqitet pranė nesh njė pacient 76 vjeēar nė kushte tė mira shėndetėsore. Gjatė testimit objektiv vihet re njė ėnjtje e moderuar, e dhimbshme kur e prek, nė rajonin pa dhėmbė 44-45.


|

| 15 Shkurt 2017 |

Pėrdorimi i sustave Kilroy pėr tėrheqjen e kaninėve tė sipėrm tė retinuar

Ekspozimi i njė kanini tė sipėrm tė retinuar nė kockė pėrfaqėson gjithmonė njė moment me pėrkushtim tė madh, si nga pikėpamja diagnostikuese si nga ajo terapeutike.


|

| 16 Shkurt 2017 |

Qasje shumė invazive e dentistėve amerikanė nė trajtimin e kariesit. Dentistėt e pėrgjithshėm kanė mbetur pas nė pėrdorimin e digės

Trajtimi i lezioneve karioze ėshtė pjesė e aktivitetit tė pėrditshėm pėr pjesėn mė tė madhe tė dentistėve. Por ka shumė variacione, si pėr sa i pėrket kritereve diagnostikuese si teknikave tė trajtimit


|

| 17 Shkurt 2017 |

Doni tė bėni zhytje? Kaloni nga dentisti

Njė dhimbje dhėmbėsh gjatė zhytjes nėn ujė ka ēuar Vinisha Ranna, studente universitare nė Buffalo school of dental medicine nė New York, qė tė reflektojė rreth lidhjes


|

| 20 Shkurt 2017 |

Hipokloriti i natriumit pėrtej apeksit. Njė rishikim francez ka analizuar shenjat, simptomat dhe kurimet

Hipokloriti i natriumit (NaOCl), pėr shkak tė cilėsive tė tij tė pėrkryera antimikrobike dhe kapacitetit tė tij pėr tė shpėrbėrė indin organik ėshtė konsideruar si irriguesi mė i mirė


|

| 21 Shkurt 2017 |

Dentist lider... lind apo bėhesh? 5 rregullat pėr t'u pėrmirėsuar nga ekspertja amerikane

Herėn e parė askush nuk ėshtė mė mirė se kushdo tjetėr pėr tė drejtuar njė klinikė dentare. Dentisti lider thjesht zotėron njė eksperiencė tė mirė tė jetės reale;


|

| 22 Shkurt 2017 |

Trajtimi i kserostomisė me njė kolutor tė ri me bazė polisakaridesh: rezultatet e njė studimi pilot amerikan

Ndėr ērregullimet mė tė mėdha tė gjėndrave tė pėshtymės ėshtė kserostomia, zakonisht e lidhur me njė gamė tė gjerė problematikash orale dhe dentare qė mund edhe tė ndikojnė nė cilėsinė e jetės


|

| 23 Shkurt 2017 |

Tė ndalohet apo jo aspirina pėrpara njė ndėrhyrjeje kirurgjikale stomatologjike? Pėrgjigja nga literatura

Vitet e fundit stomatologu gjendet gjithnjė e mė shpesh qė t'i duhet tė kryejė ndėrhyrje kirurgjike te pacientėt nė terapi kronike me aspirinė. Aspirina ėshtė pėrgjithėsisht e pėrdorur si analgjezik


|

| 24 Shkurt 2017 |

Taksimi i pijeve me sheqer pėr tė financuar kurat stomatologjike. Propozimi vjen nga Zvicra

Njė taksė prej 20% pėr pijet me sheqer, pėr tė financuar shpenzimet stomatologjike tė tė rinjve deri nė 18 vjeē.
Propozimi vjen nga pėrgjegjėsi pėr shėndetėsinė e Qeverisė sė Canton Vaud

LAJME
NĖ FOKUS

 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D