https://www.curaprox.com/al-sq


|

| 22 Shtator 2017 |

Nga goja te mendja: vlera e njė buzėqeshje edhe te tė sėmurėt me Alzheimer

Dje mė 21 shtator u festua dita XXII botėrore e Alzheimerit, njė sėmundje pėr tė cilėn akoma ėshtė kuptuar shumė pak, pa kura por me barna qė ngadalėsojnė avancimin e saj

LOGIN

|

| 28 Gusht 2017 |

Trajtimi i aftozava tė vazhdueshme: shpėlarėsit me bazė minocikline

Stomatiti i vazhdueshėm aftoz (RAS) ėshtė njė gjendje orale e zakonshme ulceroze qė prek deri nė 25% tė popullsisė. Zakonisht shfaqet klinikisht me ulcera tė dhimbshme tė pėrcaktuara mirė


|

| 29 Gusht 2017 |

Karakteristikat e dobishme tė likopenit nė trajtimin e ērregullimeve tė zgavrės sė gojės

Njė studim i kohėve tė fundit dėshmon se likopeni, nė sasi tė mėdha nė koncentratin e domates, kontribuon nė parandalimin e ērregullimeve tė vogla tė zgavrės sė gojės.


|

| 30 Gusht 2017 |

Metanfetamina: cilat janė efektet nė zgavrėn e gojės

Nė Shtetet e Bashkuara konsumi i metanfetaminės, njė lėndė narkotike me efekt eksitues ka vėnė nė alarm Shoqatėn Dentare Amerikane:

|  

| 31 Gusht 2017 |

Dhimbja e shpinės dhe ergonomia

Tė gjithė dentistėt (higjienistėt, asistentėt) pa pėrjashtim janė tė destinuar pėr dhimbje tė shpinės. Duke ndryshuar sipas periudhės sė fillimit, tolerueshmėrisė, vazhdimėsisė


|

| 4 Shtator 2017 |

Heqja e instrumenteve tė thyera endodontike nė kanale: nga kėrkimi, propozimi i njė metodike tė re krahasuar me majat me ultratinguj

Instrumentet kanalare rrotulluese nė nikel titan tė pėrdorura prej dekadash nė endodonci zotėrojnė njė kapacitet tė mirė modelimi dhe ofrojnė njė shkallė suksesi mė tė mirė krahasuar me modelimit tradicional manual


|

| 5 Shtator 2017 |

Njė buzėqeshje pėr t'u fshehur

Buzėqeshja mund tė ketė shumė forma tė ndryshme: e hapur apo e mbyllur, "horizontale" apo "vertikale dhe pas ēdo manifestimi mund tė gjendet njė gjendje shpirtėrore.


|

| 6 Shtator 2017 |

Celiakia. Te pacientėt e prekur shtohen problemet e shėndetit oral

Celiakia (CD) ėshtė njė patologji e ndėrmjetėsuar nga imuniteti qė zhvillohet kryesisht nė individė gjenetikisht tė predispozuar dhe shkaktohet nga pėrtypja e glutenit.


|

| 7 Shtator 2017 |

Frika nga dentisti mund tė parandalohet dhe kurohet

Steven Goldberg, DDS prej vitesh merret me problemin dhe ka trajtuar argumentin nė njė artikull tė kohėve tė fundit nė Dentistry IQ.


|

| 8 Shtator 2017 |

Pacientėt psikiatrikė mėsojnė higjienėn orale dhe stilet korrekte tė jetės. Rezultatet e projektit "Higjiena Orale dhe Stili i Jetesės" i Universitetit Insubria

Pėrgjatė tre muajve Universiteti i Studimeve tė Insubria ka zhvilluar Projektin "Higjiena Orale dhe Stili i Jetesės" pranė Qendrės Ditore tė Varese-s


|

| 11 Shtator 2017 |

Njė profesion pėr t'u dashuruar!

Pėr tė kuptuar mė mirė gjendjen shpirtėrore me tė cilėn stomatologėt pėrballen me punėn e tyre dhe nė disa raste arrijnė qė ta braktisin atė, njė grup studiuesish holandezė ka provuar


|

| 12 Shtator 2017 |

Mbyllja e diastemave tė shumta me restaurime direkte nė kompozitė: rasti klinik fitues i Global Clinical Case Contest (Pjesa I)

Shėndeti ėshtė pėrcaktuar si "gjendja e plotė e mirėqenies fizike, psikike dhe sociale dhe jo thjeshtė mungesė e sėmundjes" (Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, 1946)


|

| 13 Shtator 2017 |

Mbyllja e diastemave tė shumta me restaurime direkte nė kompozitė: rasti klinik fitues i Global Clinical Case Contest (Pjesa II)

Pas administrimit tė anestetikut dhe zgjedhjes sė ngjyrės sė kompozitės (A1), sekstanti anterosuperior ėshtė izoluar me digė gome. Dhėmbėt janė pastruar pa asnjė pėrgatitje


|

| 14 Shtator 2017 |

Proteza tė lėvizshme tė realizuara me njė pėrzierje tė teknikės CAD-CAM dhe teknikės tradicionale

Metodologjitė konvencionale pėr realizimin e protezave totale tė lėvizshme nuk kanė pėsuar ndryshime dhe inovacion nė 50 vitet e fundit dhe kėrkojnė mė shumė seanca


|

| 15 Shtator 2017 |

Kjo ėshtė buzėqeshja perfekte. Nė SHBA kanė kėrkuar karakteristikat e asaj qė tėrheq mė shumė

Buzėqeshja vlen mė shumė se 1000 fjalė dhe pasqyra e emocioneve orienton komunikimin jo verbal dhe pėrcakton suksesin nė ndėrveprimin social.


|

| 15 Shtator 2017 |

Ndiqni online njė kurs tė Edukimit nė Vazhdim dhe merrni 24 kredite. Kursi i disponueshėm nė ECM33.al

"Emergjenca, infeksione dhe anomali" ėshtė kursi i realizuar pėr dentistėt e specialiteteve tė ndryshme dhe i vlerėsuar me 24 kredite, tė cilin e gjeni nė platformėn mjeko-shkencore www.ecm33.al.


|

| 18 Shtator 2017 |

Validimi i njė metode pėr vlerėsimin e riskut periodontal. Punim italian nė Journal of Clinical Periodontology

Qendra Ndėr-dikasteriale e Kėrkimit pėr Studimin e Sėmundjeve Periodontale dhe Peri-implantare tė Universitetit tė Ferrara-s (drejtor: prof. L. Trombelli) dhe Departamenti i Periodontologjisė


|

| 19 Shtator 2017 |

Prosecco dėmton buzėqeshjen. Lajmi anglez i pėrgėnjeshtruar nga ekspertėt

Sulm ndaj Prosecco-s! Vjen nga Britania, saktėsisht nga kolonat e Daily Mail dhe The Guardian. Akuza ka tė bėjė me praninė e anhidridit tė karbonit qė bashkuar me alkoolin dhe sheqerin, sulmon smaltin e dhėmbėve duke rritur ndjeshmėrinė dhe riskun pėr korrozion, siē ėshtė pretenduar nga Damien Walmsley, konsulent shkencor i British Dental Association.


|

| 20 Shtator 2017 |

Pėrdorimi i kortikotomisė sė drejtuar nga kompjuteri pėr tė lehtėsuar procedurat kirurgjikale. Kėrkimi italian i publikuar nė shtypin internacional

Nė literaturė janė tė pėrshkruara shumė teknika kirurgjikale objektivi i tė cilave ėshtė reduktimi i kohėve tė trajtimit ortodontik. Disa prej kėtyre teknikave pėrdorin instrumente


|

| 21 Shtator 2017 |

Menaxhimi i skontove nė klinikė. Si tė sillemi kur pacienti e kėrkon

Menaxhimi i skontove pėr pacientėt ėshtė njė aktivitet qė nuk mund t'i lihet rastit, pėrkundrazi duhet tė jetė i planifikuar nė mėnyrė rigoroze nga titullari i klinikės,
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D