https://www.curaprox.com/al-sq

| 25 Gusht 2016 |

Zgjidhja e kompleksiteteve nė ritrajtimet endodontike

Kėrkime tė shumta tregojnė qė prevalenca dhe incidenca e ritrajtimeve endodontike janė nė rritje. Duke qenė se objektivi primar i odonto-stomatologut ėshtė ai qė tė shpėtojė elementėt dentarė dhe jo qė t'i zėvendėsojė ato me implante tė osteointegruar, ėshtė e nevojshme qė ai tė njohė provat kliniko-shkencore tė procedurave tė pėrshtatshme qė tė arrihet ky qėllim...

LOGIN
| 19 Prill 2016 |

Pėrfito 24 kredite online me kursin "Emergjenca, infeksione dhe anomali". Kursi ėshtė i vlefshėm vetėm pėr dentistė

Tashmė stomatologėve ju ofrohet mėnyra mė e thjeshtė e informimit e njėkohėsisht e pėrvetėsimit tė krediteve nga shtėpitė apo vendet e tyre tė punės. "Emergjenca, infeksione dhe anomali" ėshtė kursi


|

| 19 Maj 2016 |

Libra me skonto nė librarinė LIFE. Nėse blini online dėrgesa ėshtė falas

Ulje ēmimesh pėr disa nga librat qė aq shumė ju duhen!
Nxitoni tė pėrfitoni nga ofertat qė pėrfshijnė disa nga titujt mjekėsorė mė tė kėrkuar tė momentit


|

| 15 Korrik 2016 |

Kur zilja e telefonit i tėrheq vėmendjen pacientit dhe dentistit. Si ta zgjidhim

"Panorama" zanore e ditės sonė tė punės ėshtė e pėrbėrė nga zile, tringėllima, muzikė, pra lloje tė ndryshme zilesh elektronike tė shkaktuara nga telefonat smart

|

| 15 Korrik 2016 |

Shfuqizimi i ligjit pėr sigurimet: Diferenca e kontributeve tė paguara gjatė periudhės janar-qershor nuk kthehet

Gjykata Kushtetuese shfuqizoi dje ligjin pėr profesionet e lira tė miratuar nė dhjetor tė 2015-s, pėr mbledhjen e kontributeve tė detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore, tė ndryshuar


|

| 18 Korrik 2016 |

Diastema mediane: zgjidhja estetike mini invazive

Njė paciente 35 vjeēare ėshtė paraqitur nė repartin e stomatologjisė Restaurative duke u ankuar pėr praninė e njė diasteme midis dy incizivėve qendror tė sipėrm


|

| 19 Korrik 2016 |

Edhe smogu mund tė favorizojė kariesin. 5 kėshilla nga eksperti sesi mund ta parandalojmė

Nuk janė vetėm sheqernat, kequshqyerja dhe parandalimi jo nė nivelin e duhur por edhe smogu i dėmton dhėmbėt. Kėtė e ka zbuluar njė kėrkim


|

| 19 Korrik 2016 |

Universiteti i Mjekėsisė mė i kėrkuari. Rektori Gjata: Vetėm maturantėt me mesatare mbi 8.5

Maturantėt qė duan tė ndjekin studimet e larta  nė Universitetin e Mjekėsisė,  duhet tė kenė njė mesatare mbi 8.5


|

| 20 Korrik 2016 |

Bakteret e pranishme te pacientėt jo duhanpirės dhe tė prekur nga parodontiti kronik nė mungesė tė sėmundjeve sistemike

Tė pėrshkruajė prevalencėn e 11 baktereve parodontopatogjene te pacientėt e prekur nga parodontiti kronik, para se tė kryejnė ēfarėdo lloj trajtimi.


|

| 21 Korrik 2016 |

Pėrdorimi i biberonit pėr njė kohė tė gjatė, a mund t'i dėmtojė dhėmbėt e fėmijėve tanė? Pėrgjigja nga njė studim rreth erozionit nė daljen e dhėmbėve pėr herė tė parė

Erozioni dentar po bėhet njė fenomen i pakthyeshėm gjithnjė e mė i pėrhapur nė daljen e dhėmbėve tė parė. Konsiston nė procesin e humbjes sė indit dentar


|

| 22 Korrik 2016 |

Toksina botulinum nė trajtimin e nevralgjisė trigeminale. Sekuenca klinike

Menaxhimi mjekėsor dhe farmakologjik ėshtė trajtimi me zgjedhje tė parė pėr pjesėn mė tė madhe tė nevralgjive qė sjell pėrgjithėsisht njė risk mė tė ulėt


|

| 25 Korrik 2016 |

Fotografia nė pedodonci dhe ortodonci. Cilat teknika, cilat instrumente

Fotografia nė pedodonci nuk ėshtė ndryshe krahasuar me fotografinė stomatologjike te tė rriturit. Sigurisht ėshtė mė e vėshtirė


|

| 26 Korrik 2016 |

Bifosfonatet dhe terapia ortodontike: ndėrlikimet klinike

Bifosfonatet (BF) janė analoge sintetike tė pirofosfatit inorganik qė kanė njė afinitet pėr kalciumin. Kėto janė pėrdorur nė trajtimin sėmundjeve sistemike metabolike tė kockės


|

| 27 Korrik 2016 |

Vėrtetohet efikasiteti i SDF kundėr kariesit. Mė mirė se gėrryerja dhe mbushja

A ekziston njė kurė pėr tė ndaluar kariesin dhe pėr tė shmangur gėrryerjen dhe mbushjen?
Sipas njė studimi tė prezantuar nė Seoul


|

| 28 Korrik 2016 |

Alternativa ndaj pijeve energjike ėshtė qumėshti. Sipas Assolatte riintegron kripėrat minerale dhe bėn mirė pėr dhėmbėt

Njihen problematikat pėr shėndetin oral tė shkaktuara nga pijet energjike, pijet e pėrdorura nga sportistėt pėr tė riintegruar kripėrat minerale tė humbura


|

| 29 Korrik 2016 |

Ekspozimi ndaj substancave tė pranishme nė paketimin e ushqimeve do tė vinte nė rrezik formimin e smaltit tė fėmijėve. Kėtė nxjerr nė pah njė kėrkim francez

Ekspozimi i hershėm ndaj dy produkteve kimike shpesh tė pranishėm nė paketimin e ushqimeve dhe nė fungicide mund tė prodhojė dėme tė pakthyeshme pėr dhėmbėt e fėmijėve.


|

| 1 Gusht 2016 |

Muzikoterapia, njė instrument pėr dentistėt pėr tė reduktuar ankthin te pacientėt

Ka nga ata qė kėnaqen me atė qė transmeton radio dhe nga ata qė me dashje zgjedhin tė pėrhapin nė klinikėn dentare njė lloj muzike tė studiuar


|

| 2 Gusht 2016 |

Artriti idiopatik juvenil: implikimet odontostomatologjike

Qėllimi i kėtij studimi ka qenė vlerėsimi i karakteristikave, ndryshimeve morfostrukturore dhe pasojave jofunksionale tė artikulacionit temporomandibular


|

| 3 Gusht 2016 |

Dentisti gjithmonė e mė shumė i stresuar, si tė njohim patologjinė dhe si ta kurojmė atė. Kėshillat nga Stress Management Trainer

Janė tė shumta statistikat qė tregojnė se dentisti ėshtė ndėr profesionet qė i nėnshtrohen mė shumė stresit dhe dėmeve qė ky i shkakton shėndetit


|

| 4 Gusht 2016 |

Masa intra-operatore e densitetit kockor dhe e qėndrueshmėrisė implantare primare

Suksesi implantar ėshtė i pėrcaktuar nga faktorė tė shumtė, ndėr tė cilėt cilėsia kockore pėrbėn njė rėndėsi thelbėsore


|

| 5 Gusht 2016 |

Besnikėria e pacientit kalon dhe nga njė "koherencė nė stilin" e komunikimit. Ja tre gjėrat qė duhen bėrė

Licenca e klinikės, bileta e hyrjes, printimi i preventivit ashtu si dhe siti ueb janė instrumentet e komunikimit, pjesė e njė "familjeje" qė identifikon markėn e dentistit.


|

| 8 Gusht 2016 |

Rishikim i literaturės mbi pėrdorimin e detektorit tė pllakės bakteriale nė procedurat e higjienės orale

Pėrdorimi i pėrditshėm i sistemeve tė detektimit tė pllakės bakteriale dentare mund tė pėrmirėsojė efikasitetin e higjienės orale profesionale dhe shtėpiake


|

| 9 Gusht 2016 |

Njė studim italian nxjerr nė pah lidhjen midis lindjes sė parakohshme, refluksit gastro-ezofageal neonatal dhe ndryshimeve dentare nė moshėn pediatrike

Bashkimi i disa figurave tė ndryshme tė shėndetėsisė ka lejuar qė tė kuptohen lidhjet midis shfaqjeve patologjike qė shpesh janė tė vėshtira pėr t'u lidhur njėra me tjetrėn


|

| 10 Gusht 2016 |

Korrigjimi i parabolave gingivale me teknikėn e pėrgatitjes sė orientuar nė mėnyrė biologjike

Janė marrė nė ekzaminim dy raste klinike qė paraqesin njė arkitekturė gingivale tė papėrshtatshme dhe duke vendosur rikthimin estetiko-funksional


|

| 11 Gusht 2016 |

Tė krijoni njė eksperiencė emocionale "WOW" pėr pacientin tuaj. Ja 6 rregullat e ekspertit amerikan

Pacientėt janė burimi mė i madh i klinikės dentare. Sot tė fitosh klientė tė rinj ėshtė shumė sfiduese dhe jo vetėm pėr konkurrencėn e madhe dhe marketingun e egėr tė Zinxhirėve dentar

| 22 Gusht 2016 |

Precizioni margjinal nė protezat fikse. Krahasimet midis teknikave dixhitale dhe analoge

Duke kėrkuar nė literaturėn e pasur rreth sistemeve CAD/CAM, ndodh shpesh qė gjejmė kontribute shkencore interesante dhe gjithėpėrfshirėse rreth ēėshtjes sė shtruar edhe nė titull, precizoni margjinal nė protezat fikse, qė ėshtė njė ndėr mė tė diskutuarat. Pėrgjigjet e studimeve tė fundit janė mjaft interesante.

| 23 Gusht 2016 |

Projekti EASY Test, pėrfundon faza e parė e eksperimentimit nė testin e pėshtymės. Polizzi (San Raffaele), udhėzime shumė tė mira pėr parandalimin e hepatitit C

Tė aktivizosh sjelljet e duhura parandaluese me qėllimin e shėndetit nė kushte tė ndryshme jetese falė fushatave tė sensibilizimit bėhet njė moment diskutimi konkret dhe edukativ mbi mėnyrat e transmetimit tė sėmundjeve virale mė tė zakonshme si virusi i HCV.

| 24 Gusht 2016 |

Rigjenerim i pulpės dentare: a janė barnat zgjidhja pėr tė sėmurėt me zemėr?

Dentina dhe pulpa mund tė dėmtohen nga kariesi dhe trauma. Dėmi fillestar i pulpės pėrkthehet shpesh si njė pulpit qė ėshtė zakonisht simptomatik.  Pėrparimi i plagės pulpore mund tė shkaktojė nekrozė likuefaktive tė pulpės dentare. Nė pacientė me dhėmbė me maja tė pamaturuara, nekroza pulpore frenon zhvillimin e rrėnjėve dhe shton predispozitėn pėr fraktura.

LAJME
NĖ FOKUS

 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D