https://www.curaprox.com/al-sq


|

| 24 Tetor 2016 |

Tė ushqyerit dhe komplikacionet e implanteve. Nga njė studim nė SH.B.A tregohen zakonet negative

Dėshtimi, frakturat dhe humbja e integrimit tė implanteve kanė shkaqe multifaktoriale: kėtė e vė nė dukje Dennis Flanagan, stomatolog qė ushtron aktivitetin e tij nė Connecticut

LOGIN
| 19 Prill 2016 |

Pėrfito 24 kredite online me kursin "Emergjenca, infeksione dhe anomali". Kursi ėshtė i vlefshėm vetėm pėr dentistė

Tashmė stomatologėve ju ofrohet mėnyra mė e thjeshtė e informimit e njėkohėsisht e pėrvetėsimit tė krediteve nga shtėpitė apo vendet e tyre tė punės. "Emergjenca, infeksione dhe anomali" ėshtė kursi


|

| 19 Maj 2016 |

Libra me skonto nė librarinė LIFE. Nėse blini online dėrgesa ėshtė falas

Ulje ēmimesh pėr disa nga librat qė aq shumė ju duhen!
Nxitoni tė pėrfitoni nga ofertat qė pėrfshijnė disa nga titujt mjekėsorė mė tė kėrkuar tė momentit


|

| 21 Shtator 2016 |

Gingiviti: efektet surprizuese me njė dietė me pak karbohidrate dhe shumė omega-3

Njė dietė e studiuar me vėmendje ėshtė nė gjendje tė reduktojė inflamacionin gingival dhe parodontal: kėtė e ka treguar njė studim i publikuar nė BMC Oral Health

|

| 22 Shtator 2016 |

Stripping: kur, sa dhe si

Stripping (ose IPR Inter-Proximal Reduction) pėrkufizohet si reduktimi i diametrave mesio-distal tė elementėve dentarė, qė kryhet nėpėrmjet pėrdorimit tė frezave tė posaēme ose strishave gėrryese


|

| 23 Shtator 2016 |

Nė Rio janė tė pakta medaljet e arit nė shėndet. ASD ka vlerėsuar atė tė atletėve nė garė

Me ceremoninė e mbylljes sė Paraolimpiadave ėshtė ulur edhe sipari i Lojėrave tė Rio 2016. Njė edicion qė sipas shumė vėzhguesve ka identifikuar shumė pika tė forta


|

| 26 Shtator 2016 |

Tejdukshmėria e kurorave CAD/CAM, zirkoni tradicional Vs zirkoni i gjeneratės sė re. Njė studim italian (qė ka marrė ēmim nga IADR) tregon diferencat

Kėrkesa estetike po bėhet mbizotėruese prandaj rritet pėrdorimi i qeramikės integrale. Faktor kyē i estetikės ėshtė tejdukshmėria. Edhe pse kurorat monolitike nė zirkon posedojnė


|

| 27 Shtator 2016 |

Kortikotomia minimalisht invazive nė ortodonti falė pėrdorimit tė modelit kirurgjik tė realizuar nga stampimi 3D me CAD/CAM

Nė vitet e fundit ėshtė gjithnjė e mė e shpeshtė kėrkesa pėr ritrajtime ortodontike ose pėr trajtime ortodontike te pacientėt adultė


|

| 28 Shtator 2016 |

Objektivat e biznesit tė njė klinike dentare. Ja cilat janė fazat pėr t'i pėrkufizuar

Ėshtė pėr t'u habitur sesi dentistėt, qė janė mėsuar tė vendosin objektiva pėr t'u kujdesur pėr pacientėt e tyre, janė tė ēorientuar pėrballė pėrkufizimit tė objektivave


|

| 29 Shtator 2016 |

Mbulimi direkt. Hidroksidi i kalciumit VS materialet adezive antibakteriale

Mbulimi direkt i pulpės sė dhėmbit ėshtė njė trajtim qė ka si qėllim tė ruajė vitalitetin e pulpės sė dhėmbit.
Dėshtimi i kėtij trajtimi i ėshtė atribuuar kontaminimit bakterial, pėr shkak tė mikroinfiltrimit


|

| 30 Shtator 2016 |

Heqja e tė gjitha baktereve nga pajisjet stomatologjike. Veprim i vėshtirė dhe ndoshta i pamundur

Mund tė jetė e pamundur tė hiqen plotėsisht bakteret nga pajisjet stomatologjike: kėshtu thotė redaktori i blog-ut teethremoval duke cituar para sė gjithash njė seri artikujsh


|

| 3 Tetor 2016 |

Promovimi i shėndetit oral te fėmijėt dhe adoleshentėt: kompetencat dhe qėndrimet e pediatėrve

"Pediatrėt janė tė ndėrgjegjshėm pėr rolin e tyre nė promovimin e shėndetit oral por shumica e konsideron tė pamjaftueshėm fomimin qė ka".


|

| 4 Tetor 2016 |

Axhenda e takimeve: kaos apo qetėsi? Kėshillat e ekspertėve

Nėse axhenda funksionon, ēdo gjė ecėn qetėsisht dhe llogaritė e klinikės ecin nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme. Kur mbretėron kaosi lista e shqetėsimeve nuk ka fund


|

| 5 Tetor 2016 |

Implantologjia e drejtuar kundėr Implantologjisė tradicionale. Avantazhet dhe normat e mbijetesės

Nė statusin aktual rehabilitimi oral nėpėrmjet implanteve, duhet tė parashikojė pėrveē njė rezultati nė termat e funksionalitetit, edhe njė arritje estetike tė kėnaqshme.


|

| 6 Tetor 2016 |

Estetika "tėrheq" edhe tregun ortodontik. Rritja me dy shifra e trajtimeve me aparate biomimetike ose maskerina transparente, sipas tė dhėnave tė Key-Stone

Nė numrin e shtatorit tė revistės Dental Cadmos njė punim origjinal i ekipit tė drejtuar nga prof. Farronato ka hetuar zgjedhjet e pacientėve pėrsa i pėrket temės sė trajtimeve ortodontike estetike midis: maskerinave transparente


|

| 7 Tetor 2016 |

Stomatologjia e sportit, mundėsi pėr atletėt dhe profesionistėt. Udhėzimet dhe propozimet e FDI pėr njė aktivitet fizik mė tė sigurt

Federata Botėrore e Dentistėve (FDI) ndėrhyn nė temėn e stomatologjisė dhe sportit me njė seri rekomandimesh. Midis masave tė propozuara, shtysat nė termat formues


|

| 10 Tetor 2016 |

Tė reduktosh pėrqendrimin e polimerizimit dhe hiperndjeshmėrinė nga kompozita. Nga njė kėrkim njė monomer i ri

Rezinat kompozitė aktualisht janė me siguri materialet mė tė pėrdorura pėr mbushjet direkte. Avantazhi i tyre kryesor ėshtė ai estetik


|

| 11 Tetor 2016 |

Mė 18-19 Nėntor, Konferenca e 22-tė Kombėtare Dentare

Shoqata Dentare Shqiptare nė bashkėpunim me Fakultetin e Mjekėsisė Dentare,organizon KONFERENCĖN E 22-tė KOMBĖTARE DENTARE, e cila do tė zhvillohet nė Tiranė, mė 18 dhe 19 Nėntor 2016.


|

| 12 Tetor 2016 |

Fotografimi nė laboratorin e teknikut tė dhėmbėve. 5 aspektet qė duhen marrė nė konsideratė

Komunikimi nėpėrmjet imazheve dhe mjeteve tė reja mediatike ėshtė njė mundėsi qė nuk duhet tė nėnvlerėsohet nga tekniku i dhėmbėve.


|

| 13 Tetor 2016 |

Kirurgjia implantare te pacienti me risk pėr osteonekrozė

Futja e implanteve te pacientėt qė marrin ose kanė marrė bifosfonate ose denosumab pėr arsye onkologjike ėshtė aktualisht e kundėrindikuar.


|

| 14 Tetor 2016 |

FDI rekomandon t'i kushtohet vėmendje qarkut hidrik pėr tė parandaluar infeksionet. Sipas Maurizio Quaranta, industria ofron instrumente tė pėrshtatshme

Qarku hidrik qė ushqen instrumentet stomatologjike ėshtė njė pikė kritike pėr kontrollin e infeksioneve qė lidhen me asistencėn.


|

| 17 Tetor 2016 |

Mė mirė ta kurosh dhėmbin apo ta zėvendėsosh me njė implant? Njė studim ka hetuar zgjidhjen mė tė mirė kosto-pėrfitim

Nga pikėpamja e raportit kosto-pėrfitim janė mė tė mirė implantet e veēuara apo protezat fikse? Charles J. Goodcare dhe W. Patrick Naylor tė Universitetit Loma Linda


|

| 18 Tetor 2016 |

Klinika dentare dhe marketingu i brendshėm. 5 kėshillat qė tė jeni fitues nė "ZMOT"

Marketingu i brendshėm ėshtė bashkė me strategjitė dhe teknikat e marketingut qė kanė si objektiv tė tėrheqin perspektivat dhe klientėt drejt produkteve/shėrbimeve tė njė kompanie


|

| 19 Tetor 2016 |

Tumoret e zgavrės sė gojės dhe trajtimi stomatologjik i pacientit tė prekur nga ato

Tumori oral nuk ėshtė njė tumor i rrallė, ndryshe nga sa mund tė mendohet. Kjo sėmundje, mė e zakonshmja midis tumoreve tė kokės dhe qafės, nė fakt paraqet


|

| 20 Tetor 2016 |

Algjitė dentare me origjinė endodontike: cilat barna dominojnė para dhe pas trajtimit

Algjitė dentare paraqesin, gjithmonė, njė problem shumė kompleks pėr t'u zgjidhur, veēanėrisht nėse kėto lindin nė periudha tė vitit apo tė ditės gjatė sė cilave pacienti


|

| 21 Tetor 2016 |

Tė ruash sa mė shumė tė jetė e mundur strukturėn origjinale tė dhėmbit. FDI mbėshtet trajtimin minimalisht invaziv

Prej disa vitesh po pėrhapet e ashtuquajtura "stomatologjia minimalisht invazive", qė pėrfshin ato teknika tė konservativės qė propozohen pėr tė eliminuar vetėm indin karioz ose pėr tė rivendosur pjesėt e dhėmbit
 
© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D