Qėndrimi me kokė ulur, si njė manovėr qė ndihmon gjatė gėlltitjes subjektet me disfagi

| 30 Maj 2022 |

Qėndrimi me kokė ulur, si njė manovėr qė ndihmon gjatė gėlltitjes subjektet me disfagi


Qėndrimi me mjekėr poshtė, ku pėrfshihet prekja e qafės me mjekėr, pėrdoret shpesh si njė manovėr kompensuese pėr pacientėt me disfagi. Ky pozicion shtyn bazėn e gjuhės dhe epiglotis-in mė afėr murit tė pasmė tė faringut, ngushton hyrjen nė rrugėt e frymėmarrjes dhe zgjeron hapėsirėn valekulare.

Qėndrimi me mjekėr poshtė ėshtė i dobishėm edhe pėr pacientėt qė pacientėt qė vuajnė nga nxitja e vonuar e gėlltitjes faringeale, me tėrheqje tė pamjaftueshme tė bazės sė gjuhės dhe/ose mbyllje joadekuate tė hyrjes sė rrugėve tė frymėmarrjes.

Fatkeqėsisht, nė literaturė nuk ekziston njė konsensus i njėanshėm pėr kėtė temė. Disa studime kanė treguar se distanca midis kockės hyoid dhe laringut dhe midis kockės hyoid dhe nofullės zvogėlohet para gėlltitjes dhe hapėsira valekulare zgjerohet duke pėrdorur kėtė qėndrim.

Megjithatė, studiues tė tjerė kanė deklaruar se qėndrimi me mjekėr poshtė ngushton hapėsirėn valekulare dhe nuk ndikon nė hyrjen e rrugėve tė frymėmarrjes.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim retrospektiv tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt vlerėsuan me anė tė njė ekzaminimi videofluoroskopik (VF), efektet e qėndrimit me kokė tė pėrkulur drejt gjoksit gjatė gėlltitjes nė subjektet me disfagi.

Nė analizė u pėrfshinė 73 pacientė qė iu nėnshtruan VF-sė nė projeksion lateral, me dhe pa pėrkulje tė kokės. U vlerėsua  kėndi i kokės dhe qafės nė fillim tė refleksit tė gėlltitjes, shkalla penetruese-aspirative (PAS), koha e mbylljes nazofaringeale, kohėzgjatja e mbylljes sė laringut, koha nga refleksi i gėlltitjes deri nė mbylljen e laringut dhe nė hapjen e sfinkterit tė sipėrm tė ezofagut (UES), kohėzgjatja e hapjes sė UES-it, pozicioni i skajit kryesor tė bolusit, refleksi i gėlltitjes dhe koha e tranzicionit tė bolusit.
VF-ja u krye respektivisht nė 66 pacientė nė pozicionin ulur dhe nė kėnde 75 °, 60 ° dhe 45 ° nė pozicionin shtrirė nė 1, 5 dhe 1 pacient.

Rezultatet

Studimi pėrfshiu 57 pacientė meshkuj dhe 16 femra me njė moshė mesatare 67 ± 14 vjeē. Sėmundjet parėsore qė shkaktuan disfagi ishin: infarkti nė 33 pacientė, kanceri nė 13 pacientė, sėmundjet e rrugėve tė frymėmarrjes nė 10 pacientė, sėmundje neuromuskulare nė 6 pacientė dhe patologji tė tjera nė 11 pacientė.

Me njė qėndrim tė pėrkulur tė kokės, PAS-i pėrmirėsohet, aspirimi zvogėlohet, koha midis refleksit pėr tė gėlltitur dhe fillimit tė mbylljes sė laringut shkurtohet dhe kufiri i pėrparmė i bolusit ėshtė gjetur tė jetė nė njė pozicion mė tė cekėt nė kohėn e gėlltitjes. Parametrat e tjerė patėn ndryshime.

Gjithsej 10 pacientė aspiruan me pozicion tė pėrkulur tė kokės, ndėrsa 36 pacientė kanė aspiruar pa qėndrim tė pėrkulur tė kokės. Thithja u reduktua ndjeshėm nė qėndrimin e kokės sė pėrkulur. Nga 36 pacientė qė aspiruan pa mbajtur pozicionin e kokės sė pėrkulur, 28 (78%) nuk aspiruan me kokėn e pėrkulur.

Konkluzionet

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė punime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se pozicioni i kokės sė pėrkulur pėrpara kundėr gjoksit ēon nė njė mbyllje tė hershme tė laringut dhe njė pozicion mė tė cekėt tė skajit tė pėrparmė tė bolusit momenti i refleksit pėr tė gėlltitur, duke rezultuar nė pėrmirėsim tė PAS-it dhe ulje tė aspirimit.

Implikimet klinike

Nė tė ardhmen, nevojiten studime tė rastėsishme dhe me spektėr mė tė gjerė pėr kėtė temė tė cilat marrin duhet tė  marrin nė konsideratė vėllime, trashėsi dhe sasi homogjene tė bolusit, tė dhėnat e te cilėve duhet tė vlerėsohen nga disa ekzaminues jo vetėm nga njė.

Pėr mė shumė informacion:

Hirotaka Nagura, Hitoshi Kagaya, Yoko Inamoto, Seiko Shibata, Megumi Ozeki, Yohei Otaka. Effects of head flexion posture in patients with dysphagia. J Oral Rehabil giugno 2022;49:627-32.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D