Bruksizmi gjatė zgjimit i vlerėsuar pėrmes njė aplikacioni smartphone

| 15 Shtator 2021 |

Bruksizmi gjatė zgjimit i vlerėsuar pėrmes njė aplikacioni smartphone

Nė njė studim italian, tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation, autorėt vlerėsuan shpeshtėsinė e episodeve tė bruksizmit gjatė zgjimit nė subjekte tė shėndetshme duke pėrdorur strategjinė momentale tė vlerėsimit ekologjik (EMA) pėrmes smartphone.

Nga Lara Figini


Sė fundmi, njė panel ekspertėsh, pėrfshirė praktikues nga specialitete tė ndryshme (pėr shembull, dentistė, ekspertė tė dhimbjeve tė fytyrės dhe psikologė), propozuan pėrkufizime tė veēanta pėr bruksizmin gjatė zgjimit dhe bruksizmin e gjumit dhe gjithashtu dhanė sugjerime mbi strategjitė e vlerėsimit.

Edhe pse shumica e hulumtimeve tė deritanishme janė pėrqendruar nė qasjet pėr tė vlerėsuar bruksizmin e gjumit (SB) (nėpėrmjet polisomnografisė [PSG], elektromiografisė [EMG], etj.) shumė pak dihet pėr bruksizmin gjatė zgjimit (AB)...

Bruksizmi gjatė zgjimit pėrkufizohet si "njė aktivitet pėrtypės muskulor gjatė zgjimit i karakterizuar nga kontakti i pėrsėritur ose i qėndrueshėm midis dhėmbėve dhe / ose shtrėngimi i nofullave qė nuk shqetėson lėvizjen tek individėt e shėndetshėm".

Ky pėrkufizim pėrfshin konceptin e bruksizmit si sjellje qė nuk ėshtė domosdoshmėrisht patologjike dhe / ose ka pasoja klinike. Brenda kėsaj premise, ėshtė e rėndėsishme tė pėrcaktohet frekuenca e AB nė rastin e individėve tė shėndetshėm nė popullata tė ndryshme, duke identifikuar subjektet me faktorė tė mundshėm rreziku pėr bruksizėm shtesė (pėr shembull, faktorėt psikologjikė, kushtet komorbide) dhe / ose ata qė ata mund tė zhvillojnė pasojat e bruksizmit (pėr shembull, lodhja dhe dhimbja e muskujve, veshja e dhėmbėve).

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim italian, tė botuar nė Journal of Oral Rehabilitation nė shtator 2021, autorėt vlerėsuan, duke pėrdorur strategjinė momentale tė vlerėsimit ekologjik (EMA), nėpėrmjet smartphone, frekuencėn e episodeve tė bruksizmit gjatė zgjimit nė subjekte tė shėndetshme, bazuar nė analizėn e pesė kushteve tė gojės (p.sh. relaksimi i muskujve tė pėrtypjes, kontakti midis dhėmbėve, kontraktimi i nofullės, shtrėngimi  dhe kėrcitja e dhėmbėve).

Njėqind e pesėdhjetė e tre (N = 153) tė rritur tė rinj tė shėndetshėm (mosha mesatare ± SD = 22.9 ± 3.2 vjet), tė rekrutuar nė dy universitete tė ndryshme italiane, pėrdorėn njė aplikacion tė dedikuar pėr smartphone qė dėrgonte 20 alarme nė ditė nė kohė tė rastėsishme pėr shtatė ditė. Pas marrjes sė njoftimit, subjektet duhet tė raportonin pėrgjigjet e tyre nė njė nga pesė kushtet e mundshme tė gojės tė listuara mė sipėr nė kohė reale.

Rezultate

Frekuenca mesatare e episodeve / sjelljeve tė ndryshme tė listuara mė sipėr nė shtatė ditėt e studiuara ishte si mė poshtė:

• muskujt e nofullės / mandibulės tė relaksuar nė 76.4% tė rasteve;
• kontakti midis dhėmbėve nė 13.6% tė rasteve;
• kontraktura e mandibulės nė 7% tė rasteve;
• shtrėngimi i dhėmbėve nė 2.5% tė rasteve;
• kėrcitje dhėmbėsh nė 0.5% tė rasteve.

Nuk kishte dallime tė rėndėsishme nė tė dhėnat e pjesėmarrjes midis mostrave nga dy universitetet.

Gjendja e relaksimit tė muskujve nofullės ishte mė e shpeshtė tek meshkujt (80, .7 17.7) sesa tek femrat (73.4 ± 22.2).

Frekuenca e relaksimit tė muskujve pėrtypės pėr periudhėn e vėzhgimit kishte njė koeficient ndryshueshmėrie shumė tė ulėt (CV) (0.27), ndėrsa pėr kontaktin e dhėmbėve CV u zbulua tė ishte 1.5 dhe pėr kėrcitjen e dhėmbėve 4.3.

Kontakti midis dhėmbėve ishte sjellja mė e zakonshme "anomale".

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, tė cilat duhet tė konfirmohen edhe nė studime tė tjera tė ngjashme, mund tė konkludohet se frekuenca mesatare e episodeve tė bruksizmit gjatė zgjimit nė subjekte tė shėndetshme gjatė njė jave, tė analizuara duke pėrdorur qasjen EMA, ėshtė rreth 23.6%.

Implikimet klinike

Bazuar nė tė dhėnat e kėtij studimi, duke pasur parasysh se koeficienti i ndryshueshmėrisė u zbulua se ishte shumė i ulėt gjatė njė jave pėr gjendjen e relaksuar tė muskujve pėrtypės (0.27), pėrdorimi i strategjive EMA bazuar nė aplikacionin e smartphone, njė mjet premtues pėr tė mbledhur tė dhėna dhe vetėdeklarime pėr krahasime ndėrkulturore dhe tė kryqėzuara midis popullatave tė ndryshme.

Pėr mė shumė informacion:

Zani A, Lobbezoo F, Bracci A, Djukic G, Guarda-Nardini L, Favero R, Ferrari M, Aarab G, Manfredini D. Smartphone-based evaluation of awake bruxism behaviours in a sample of healthy young adults: findings from two University centres. J Oral Rehabil settembre 2021;48:989-95.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
Nuk ėshtė interesant ( 1 votim / mesatar 1 )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D