Aftet: tre gjėrat qė nuk dini

| 27 Gusht 2021 |

Aftet: tre gjėrat qė nuk dini


Aftet janė njė shqetėsim mjaft i zakonshėm tė cilat sjellin bezdi dhe siklet te pacienti, veēanėrisht gjatė pėrtypjes. Por, ēfarė duhet te keni parasysh kur ky problem lind?

Ēfarė janė aftet?

Aftet janė ulēera tė dhimbshme tė mukozės sė gojės, shumė tė zakonshme nė sipėrfaqen e brendshme tė faqeve dhe buzėve. Madhėsitė ndryshojnė, edhe origjina e tyre gjithashtu, e cila vazhdon tė mbetet njė objekt polemikash edhe sot.

Nė fakt, shkaqet specifike nuk dihen, te fėmijėt e vegjėl, aftet shfaqen gjatė periudhės sė daljes sė dhėmbėve ose si shoqėruese tė sėmundjeve infektive. Ato zakonisht shoqėrojnė sėmundjet gastrointestinale, qė shkaktohen kryesisht nga stresi ose mungesa e vitaminave. Aftet pothuajse gjithmonė regresohen spontanisht brenda 10 ditėve, por mund tė ndodhin edhe relapsa.

Fillimisht ato shfaqen si njė njollė e vogėl e kuqe brenda gojės qė kthehet nė njė vezikulė tė veshur me njė cipė tė hollė tė bardhė. Kur blisteri shpėrthen, krijohet njė ulēer e vogėl e cila tenton tė infektohet dhe tė inflamohet.

Tė ushqyerit dhe aftet

Aftet mund tė jenė shumė tė dhimbshme dhe irritohen lehtė gjatė pėrtypjes ose konsumit tė ushqimeve acidike. Shmangni ushqimet irrituese, tė tilla si agrumet, sheqeri, ēokollata dhe kafeja, ose ushqimet shumė tė nxehta qė mund tė pėrkeqėsojnė aftet dhe tė shkaktojnė dhimbje. Ushqimi gjithashtu duhet tė jetė mjaft i butė pėr tė mos kėrkuar shumė pėrtypje, dhe nėse gjuha ose buzėt janė veēanėrisht tė ndjeshme, mund te konsumoni ushqime te lėngshme nėpėrmjet njė pipe. Shkrirja e kubeve tė akullit nė gojėn tuaj gjithashtu mund tė ndihmojė nė lehtėsimin e dhimbjeve qė shkaktojnė aftet.

Si kurohen aftet

Fatkeqėsisht, nuk ka terapi specifike pėr t'i kuruar ato. Sidoqoftė, ėshtė e mundur tė ndėrhyhet pėr tė zvogėluar dhimbjen me anti-inflamatorė, qetėsues dhimbjesh, shpėlarės goje me tretėsira qė pėrmbajnė anestetikė lokalė ose kremra dhe xhel me bazė kortikosteroidesh. Shpėlarja e vazhdueshme e gojės me tretėsira tė peroksidit tė oksigjenit ose antibiotikė mund tė shmangė infeksionet dhe komplikimet.

Shpėlarėsit e gojės me bazė antibiotike janė gjithashtu shumė tė dobishėm, mjeku ose dentisti mund t'i pėrshkruajė pėr tė trajtuar plagėt e pėrsėritura qė shkaktohen nga aftet dhe tė pėrdoren qė nė shfaqjen e simptomave tė para.

Njė pėrzierje uji dhe sode buke gjithashtu zvogėlon aciditetin e gojės dhe promovon shėrimin e lezioneve tė inflamuar. Ju mund tė pėrdorni lėng Aloe vera ose fasha tė lagura me ēaj tė zi pėr tė lehtėsuar dhimbjen, pėr tė zvogėluar inflamacionin dhe pėr tė qetėsuar ulēerat. Tabletat e propolisit gjithashtu mund tė pėrdoren pėr tė parandaluar infeksionet dhe pėr tė pėrshpejtuar shėrimin e plagėve.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D