Fotobiomodulimi si njė mbėshtetje nė rehabilitimin me overdentura mandibulare nė implant

| 19 Maj 2021 |

Fotobiomodulimi si njė mbėshtetje nė rehabilitimin me overdentura mandibulare nė implant

Nė njė studim split-mouth, botuar nė “International Journal of Oral and Maxillofacial Implants” nė prill 2021, autorėt vlerėsuan klinikisht dhe radiografikisht mbingarkesat mandibulare tė mbėshtetura nga katėr implante tė shkurtra tė kombinuara me dy doza tė ndryshme tė fotobiomodulimit (PBM)

Nga Lara Figini


Kur flasim pėr protezat e lėvizshme, njė nga problemet kryesore ėshtė marrja e stabilitetit adekuat tė protezės sė lėvizshme tė poshtme, veēanėrisht kur pėrballemi me atrofi tė mėdha tė kockave. Kjo ėshtė arsyeja pse overdenturat janė futur pėr dekada, tė cilat, nė sajė tė ankorimit tė tyre nė implante, gėzojnė njė qėndrueshmėri tė shkėlqyer.

Ekzistojnė disa teknika tė mundshme pėr tė zvogėluar oseointegrimin dhe kohėn e shėrimit tė implanteve, duke pėrfshirė fotobiomodulimin (i quajtur ndryshe PBM ose PBMT) i cili ėshtė njė trajtim qė pėrdor lazer me fuqi tė ulėt.

Zbatimi i fotobiomodulimit varion nga fusha estetike nė atė mjekėsore nė tė gjitha disiplinat e saj, pėrfshirė kėtu edhe stomatologjinė.

Studimet e literaturės kanė treguar se frekuenca tė ndryshme tė dritės nė fotobiomodulim kanė efekte tė ndryshme biologjike. Pėrparėsia kryesore, nė pėrgjithėsi, e fotobiomodulimit duket tė jetė rritja e shėrimit tė plagės sė cilės i shtohen edhe:

• pėrmirėsimi i prodhimit natyror tė kolagjenit dhe fibroblasteve;
• fluksi i rritur i gjakut;
• pėrmirėsimi i rikuperimit tė muskujve;
• riparimi i indeve tė buta;
• pėrmirėsimi i tonit tė lėkurės;
• zvogėlimi i inflamacionit;
• zvogėlimi i stresit oksidativ;
• formimi i kapilarėve tė rinj.

Tipologjia e kėrkimit dhe modaliteti i analizės

Nė njė studim split-mouth, botuar nė "International Journal of Oral and Maxillofacial Implants" nė prill 2021, autorėt vlerėsuan klinikisht dhe radiografikisht mbingarkesat mandibulare tė mbėshtetura nga katėr implantime tė shkurtra tė kombinuara me dy doza tė ndryshme tė fotobiomodulimit (PBM).

Nė studim u analizuan 6 pacientė meshkuj krejtėsisht pa dhembė, tė cilėve iu vendosen nga katėr implante tė shkurtra qenore dhe premolare tė dyta. Implantet e shkurtra u vendosėn duke pėrdorur njė qasje dixhitale plotėsisht tė drejtuar.

Tė gjithė pacientėt morėn 5 seanca PBM menjėherė pas operacionit dhe mė pas ēdo 48 orė. Implantet nė grupin A (n = 6) nė anėn e djathtė morėn njė dozė fotobiomodulimi prej 3.75 J / cm2 dhe implantet nė grupin B (n = 6) nė anėn e majtė morėn njė dozė prej 7.5 J / cm2.

Vlerėsimi i thellėsisė sė sondimit peri-implantar (PIPD), indeksit tė modifikuar tė gingivės (MGI) dhe humbjes vertikale tė kockave u krye nė kohėn e ngarkimit protetik dhe 6 dhe 12 muaj mė pas. Koeficienti i stabilitetit tė implantit (ISQ) u vlerėsua gjithashtu 6 dhe 12 muaj pas vendosjes.

Rezultate

Nga rezultatet e kėtij studimi, nuk u gjet asnjė ndryshim i rėndėsishėm midis dy grupeve nė lidhje me vlerat e PIPD. Sidoqoftė, njė rritje e vogėl, por e konsiderueshme nga koha fillestare u vu re nė vlerat e PIPD nė tė dy grupet pas 12 muajsh. Rezultatet e MGI nė intervale tė ndryshme kohore ishin shumė tė ulėta pėr tė dy grupet.

Humbja mesatare vertikale e kockave pas 12 muajsh ishte minimale pėr tė dy grupet, por statistikisht e rėndėsishme krahasuar me kohėn fillestare. Vlerat e ISQ pėr tė dy grupet pas 12 muajsh zbuluan njė rritje tė konsiderueshme gjatė kohės fillestare dhe vlerat pėr grupin B ishin dukshėm mė tė larta se ato pėr grupin A.

Konkluzione

Nga tė dhėnat e kėtij studimi, i cili duhet tė konfirmohet edhe nė studime tė tjerė tė ngjashėm, mund tė konkludohet se njė overdenturė mandibulare e mbėshtetur nga katėr implantime tė shkurtra ėshtė njė modalitet i vlefshėm trajtimi pėr mandibulat atrofike dhe njė dozė PBM prej 7.5 J / cm2 ka njė potencial pozitiv ndikimi nė shėrimin dhe oseointegrimin e implanteve.

Implikime klinike

Nė rastet kur kėrkohet shėrim mė i shpejtė i plagės dhe osteointegrim mė i mirė, stomatologu mund tė pėrdorė fotobiomodulimin.

Pėr mė shumė informacion:

Sara Mahmoud Zayed, Marwa Gamaleldin Noureldin, Ahmad Alshimy, Ahmed Adel Abdel Hakim. Outcomes of mandibular overdentures supported by four short implants combined with photobiomodulation therapy. Int J Oral Maxillofac Implants Mar-Apr 2021;36(2):379-87.Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D