Shqetėson pėrmbajtja e natriumit nė produktet ushqimore. FDA-ja nxjerr udhėzuesin e ri pėr industritė

| 30 Nėntor 2021 |

Shqetėson pėrmbajtja e natriumit nė produktet ushqimore. FDA-ja nxjerr udhėzuesin e ri pėr industritė


Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave (FDA) ka zhvilluar njė udhėzues pėr tė inkurajuar industritė qė tė reduktojnė gradualisht natriumin nė ushqime tė ndryshme gjatė viteve tė ardhshme. Ky udhėzues synon tė ofrojė objektiva opsionale tė matshme afatshkurtra (2.5 vjet) pėr natriumin nė ushqimet e pėrpunuara, tė paketuara dhe tė pėrgatitura nė treg, pėr tė reduktuar marrjen e tepėrt nga popullata, duke njohur dhe mbėshtetur rolet e rėndėsishme qė luan natriumi nė teknologjinė dhe nė sigurinė ushqimore", thuhet nė dokumentin qė ėshtė publikuar nė faqen e internetit tė FDA-sė.

Nė fakt, duket se pjesa mė e madhe e natriumit qė konsumojmė nuk vjen nga kripa e tryezės, por nga ushqimet e lartpėrmendura. Kjo e bėn tė vėshtirė kontrollin e marrjes sė tyre. Shumė kompani e kanė reduktuar atė nė disa ushqime, por kjo nuk mjafton. Siē thekson FDA-ja, amerikanėt konsumojnė mesatarisht 3.4 mg natrium nė ditė, qė ėshtė shumė mė e lartė se kufiri i rekomanduar prej 2.3 mg pėr njerėzit mbi moshėn 14 vjeē. Pėrveē kėsaj, shumė fėmijė dhe adoleshentė e kalojnė kufirin e rekomanduar pėr ta, i cili ėshtė edhe mė i ulėt sesa pėr tė rriturit. Me synimin pėr tė reduktuar gradualisht natriumin, njė veprim qė mund tė parandalojė qindra mijėra vdekje dhe sėmundje tė parakohshme gjatė viteve tė ardhshme, FDA-ja ka vendosur synime, por gjithashtu planifikon tė monitorojė furnizimet ushqimore, tė vlerėsojė progresin dhe tė angazhojė palėt e interesuara.

Objektivat opsionale zbatohen pėr ushqimet e pėrpunuara dhe pėr ato nė restorante. FDA-ja gjithashtu inkurajon pėrqafimin nga prodhuesit, produktet e tė cilėve pėrbėjnė njė pėrqindje tė konsiderueshme tė shitjeve kombėtare dhe nga zinxhirėt e restoranteve. Nė veēanti, janė 16 kategori tė pėrgjithshme me objektiva individuale pėr 163 nėnkategori ushqimore. Objektivat janė krijuar pėr tė mbėshtetur njė reduktim mesatar ditor tė marrjes sė natriumit prej rreth 12%. Duhet tė theksohet se funksionet e natriumit nė ushqim nuk neglizhohen, pėrkundrazi. Qėllimet marrin parasysh atė qė ofron natriumi, pėrkatėsisht shijen, strukturėn, sigurinė mikrobike dhe stabilitetin. Bazuar nė tė dhėnat e mbledhura, FDA-ja planifikon tė zhvillojė objektiva tė reja nė tė ardhmen.
 
FDA
https://www.fda.gov/regulatory-information/search-fda-guidance-documents/guidance-industry-voluntary-sodium-reduction-goals

 Pėr tė votuar duhet tė vendosni kredencialet tuaja nė Medikey
Nuk ėshtė interesantPak interesantInteresantShumė interesantEkstremisht interesant
( 0 votim / mesatar )
LOGIN


© LIFE SHPK   |   NIPT L41629010D